Októberben 0,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak havi összehasonlításban és 3,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Elemzők 3,4-3,8 százalék közötti éves adatot vártak októberre.
kdnp.hu
Forrás: MTI

Szeptemberben és augusztusban egyaránt 3,6 százalék volt a fogyasztói árak emelkedésének 12 havi üteme, míg havi bázison 0,1 százalékos csökkenést mért a KSH. Az idén az első tíz hónapban átlagosan 3,9 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint 2010 azonos időszakában.
A maginfláció októberben 0,3 százalék volt, 12 havi összehasonlításban 3 százalék. A nyugdíjas fogyasztó kosárra számított infláció 4,1 százalék volt éves bázison, havi szinten pedig 0,7 százalék.
A havi indexek június óta negatívak voltak, így tehát négy hónap lassulás után gyorsult ismét az infláció októberben.
Papp Éva, a KSH munkatársa az adat ismertetésekor kiemelte: alapvetően az energia, az üzemanyag és a ruházkodási cikkek miatt gyorsult az infláció októberben. Hozzátette, hogy szeptembertől átalakult az energia támogatási rendszer, a szezonváltás miatt emelkedtek a ruházkodási cikkek árai. Mint mondta, tavaly októberben az üzemanyag ára csökkent, most viszont jelentősen emelkedett. Az üzemanyagokkal kapcsolatban Papp Éva megjegyezte: számottevő áremelkedés jöhet novemberben is a jövedéki adó emelésével.
Mégsem jósolnak MNB-kamatemelést a londoni elemzők
A vártnál magasabb októberi magyarországi inflációs adatok ellenére sem jósolnak egyelőre MNB-kamatemelést londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint a magyar jegybank pénzügypolitikáját továbbra is elsősorban az euróválság és a forintárfolyam alakulása határozza meg. Az októberi inflációs adatsor közzététele után a JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői közölték: várakozásuk szerint novemberben a jövedéki adók emelése "nagyot lendít" főleg az üzemanyagárakon, és kisebb mértékben a szeszesitalok és a dohányáruk fogyasztói árán is. Az élelmiszerek és az üzemanyagok árában megjelenő visszahúzó éves bázishatások azonban valamelyes ellentételező hatást gyakorolnak majd, így a teljes kosárra számolt éves árinfláció az idei év végéig várhatóan nem gyorsul nagyon a jelenlegi szintekről - jósolták pénteki kommentárjukban a JP Morgan londoni elemzői. A ház szerint ugyanakkor jövőre - az áfa-emelés hatására - az éves infláció 5 százalék közelébe szökhet fel, de a JP Morgan szakértői 2013-ban már 3-4 százalékra visszalassuló inflációs ütemet várnak. A cég szerint valószínűtlen, hogy a pénteki inflációs adatsor komolyabb hatást gyakorolna a magyar jegybank pénzügypolitikájára, amelynek fő meghatározó tényezője változatlanul az euróövezeti válság és a forint árfolyammozgása. A forint gyengesége egyértelműen növelte egy "vész-kamatemelés" kockázatát, a JP Morgan elemzői szerint azonban az MNB "még mindig vonakodik attól, hogy meghúzza a ravaszt", mivel a gazdaságban recessziós kockázatok mutatkoznak. A ház alapeseti előrejelzése továbbra is az, hogy az MNB a jövő év első felének végéig nem módosít 6,00 százalékos alapkamatán. Az euró forintárfolyama más nagy londoni házak véleménye szerint sem érte még el azt a szintet, amely az MNB-t jelentősebb kamatemelésre ösztönözné. |