Forrás: MTI

A rendezők várakozásainál többen, mintegy öt-hatszázan tiltakoztak a szlovák állampolgársági törvény általuk alkotmányellenesnek tartott rendelkezései ellen szombaton délután a kassai alkotmánybíróság épülete előtt zajló alkotmánymeneten – közölte az MTI pozsonyi irodájával Gubík László a megmozdulást szervező munkacsoport egyik tagja szombaton.
Az egyebek mellett a kettős állampolgárság lehetővé tétele érdekében szervezett megmozdulás résztvevői a kassai Szent Erzsébet Dóm előtt gyűltek össze, ahol Kassai Gyula református lelkész – akit a magyar állampolgárság felvállalását követően megfosztottak szlovák állampolgárságától – megáldotta a menetet. A tiltakozók – akik egy, „Követeljük a jogsértés megszüntetését" feliratú transzparenst emeltek a magasba – ezután az alkotmánybíróság épülete elé vonultak.
Itt elsőként Samu István, a kettős állampolgárság intézményét szorgalmazó munkacsoport elnöke ismertette szervezetének a szlovák állampolgársági törvény módosítását célzó elképzeléseit, majd több felvidéki magyar közéleti személyiség is beszédet mondott.
Az alkotmánybíróság épülete előtti tiltakozás során a szervezők felolvasták a Székelyföldért Társaság, valamint George Pataky, New York állam volt kormányzójának a kezdeményezést támogatásáról biztosító levelét is. Gubík László tájékoztatása szerint az utóbbiban George Pataky annak a véleményének adott hangot, hogy a szlovák államnak az állampolgársági törvényben megnyilvánuló intézkedései nem méltóak sem az európai szellemiséghez, sem a két ország közötti jó partneri viszonyhoz. A volt kormányzó úgy értékelte: a szlovákiai magyar közösség tagjai a magyar nemzethez tartoznak viszont egyidejűleg a szlovák állam kötelékébe is, ezért teljesen természetesnek kell lennie, hogy megkülönböztetések nélkül szlovák állampolgárok maradhassanak.
„Az alkotmánymenet legfőbb üzenete az volt, hogy bármit is mondjon a szlovák hatalom, mi nem adjuk fel" – mondta az MTI-nek a megmozdulás után Berényi József a Magyar Koalíció Pártjának elnöke. Hozzátette: a magyar állampolgárságuk miatt meghurcolt felvidéki magyarok semmivel sem érdemelték ki a szlovák állam ilyen bánásmódját, hiszen csak alkotmányos jogaikkal szeretnének élni, amikor meg akarják tartani szlovák állampolgárságukat azután is, hogy felvették a magyar állampolgárságot, egy olyan ország állampolgárságát, amelyet Szlovákiához jószomszédi szerződés köt. „Ezekkel az emberekkel úgy bánnak mint a bűnözőkkel" – mutatott rá az MKP politikusa.