kdnp.hu
Forrás: MTI

Wirtschaftsblatt
A Mol és az INA horvát olajtársaság vitájáról közölt cikket kedden a Wirtschaftsblatt című osztrák gazdasági napilap.
Soha nem volt rosszabb a Mol és a horvát leányvállalata közötti viszony - írta az újság. A vitás ügyek sora a Mol vezetője elleni feljelentéstől az INA részvényeinek zárolásáig terjed.
A finomító és a marketing üzletág igazgatójának kinevezésével kapcsolatban most újra kiújult a harc a felek között - emelte ki a lap munkatársa, Marijana Miljkovic. A posztra a magyaroknak és a horvátoknak egyaránt van jelöltjük: Thernesz Artúr, illetve Miroslav Krnic. Miután Áldott Zoltánnak, az INA vezérigazgatójának két szavazata van, a döntés várhatóan nem lesz meglepetés - írta az osztrák lap.
A horvát közvélemény rossz néven veszi a magyaroktól, hogy az INA privatizációs folyamata nem átláthatóan zajlott le. Ezt alátámasztva látják az Ivo Sanader volt kormányfő elleni vádemelés által - írta a lap.
"Szollár Domokos, a Mol szóvivője olajat önt a tűzre azzal, hogy a horvát jelöltről azt állítja, a múltba vezeti vissza az ágazatot, míg a magyar jelölt nemzetközileg elismert szakember" - fogalmazott a tudósító.
(http://www.wirtschaftsblatt.at/archiv/spannungen-im-kroatischungarische…)
La Libre Belgique
Az eladósodott magyarokat bumeránghatással sújtja az euróövezeti válság - írta a devizaalapú hitelek problémájával foglalkozó keddi cikkében a La Libre Belgique című belga napilap.
Christine Dupré írásában emlékeztetett arra, hogy a jócskán megdrágult frankhitelek egymillió háztartás helyzetét nehezítették.
Beszámolt a tudósító arról, hogy a lakosságnak az erről elfogadott új törvény értelmében lehetősége van kedvezményes árfolyamon visszafizetni a frankhitelt.
Hozzátette: a nagyrészt külföldi anyaintézetekkel rendelkező bankok azonban élénken tiltakoztak az ellen, hogy maguknak kell forrásokat találniuk a különbözet megtérítésére.
A cikk szerint az ellenzék meg van győződve arról, hogy a forintra, az esetenként már lejjebb értékelt bankokra és a magyar gazdaságra sötét napok várnak.
Az euróövezeti válság legszomorúbb hatásának Dupré azt ítélte - egy spontán megszólított riportalanyt idézve -, hogy az "az Európai Uniót megfosztotta attól a képességétől, hogy reagáljon a demokráciát veszélyeztető magyarországi törekvésekre".
(http://www.lalibre.be/economie/actualite/article/698579/endettes-les-ho…)