Forrás: MTI

Magyarország az Európai Szociális Alapból, a Kohéziós Alapból és a strukturális alapokból a 2007 és 2013 között rendelkezésére álló 25 milliárd euró 37 százalékát fizette ki eddig támogatásként; ez a teljesítmény az uniós átlagnak felel meg - mondta Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős tagja kedden Budapesten az MTI-nek.
Johannes Hahn kiemelte, hogy bár valóban kihívást jelent a maradék forrás felhasználása, ezt segíti, hogy 2015-ig van rá lehetőség, valamint hogy az önrészt 25-ről 15 százalékra csökkentették.
A GDP-plafon miatt - vagyis hogy egységesen, a bruttó hazai termék (GDP) 2,5 százalékánál húznák meg az egyes országok által felhasználható kohéziós források felső határát - ugyan a kohéziós összköltségvetés csökkenésénél jóval nagyobb mértékben csökkennek a Magyarországnak kifizetendő kohéziós források 2014-2020 között, ugyanakkor az ország még így is jól jár - jelezte Johannes Hahn.
Martonyi János külügyminiszter szerint az egész Európai Unió érdeke, hogy ne csökkenjenek a kohéziós politikára fordítandó források a következő költségvetési időszakban (2014-2020), mert ez a gazdasági növekedés egyik legfontosabb forrása a tagállamokban. A tárcavezető kedden Budapesten tárgyalt Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztossal az Európai Bizottságnak a 2014 és 2020 közötti pénzügyi keretre vonatkozó javaslatáról és a kohéziós politika jövőjéről. Közös sajtótájékoztatójukon a külügyminiszter kiemelte, Magyarország célja, hogy ne csökkenjenek az országnak jutó támogatások, mert ha a jelenleg javasolt számok változatlanok maradnak, lényeges veszteség érné a következő hét évben a mostani költségvetési időszakhoz képest. |