Magyarországon ma már 237 egyházi bölcsőde működik, ahová mintegy négyezer gyermek jár, tizenöt évvel ezelőtt az országban mindössze kilenc egyházi bölcsőde volt, amelyekbe 215 gyermek járt - mondta el az egyházi és nemzeti kapcsolatokért felelős államtitkár szerdán a szerencsi Szent Erzsébet Görögkatolikus Bölcsőde átadásán.
Soltész Miklós hangsúlyozta, köszönet illeti a keresztény egyházakat a közösségteremtő és -építő munkáért.
Az ezekben a bölcsődékben zajló munka a gyermekek nevelése mellett a szülőknek is támpontot ad ahhoz, hogy mi az érték, mi az értéktelen és mi az, amit gyerekeiknek tovább kell adni.
A római katolikus és a református egyház is működtet oktatási, illetve nevelési intézményeket Szerencsen, ehhez a munkához a bölcsőde szerdai átadásával a görögkatolikus egyház is csatlakozott – közölte az államtitkár. Megjegyezte, kevés olyan település van Magyarországon, mint Szerencs, ahol a keresztény egyházak ilyen léptékben tudják átadni üzeneteiket a legkisebbektől egészen a fiatal felnőttekig.
A bölcsőde európai uniós támogatásból épült meg; az összeg, amelyből az intézmény megvalósult, nem könyöradomány, hanem a mi pénzünk, magyaroké
– mondta Soltész Miklós. Leszögezte, „nem zsarolhatnak minket olyan dolgokkal, amelyek fölülírják a keresztény tanítást”.
Az európai uniós egyezmény megkötésekor senki nem várt el olyat az országtól, amit most próbálnak elvárni a támogatásokért cserébe. Emiatt is van nagy jelentősége a magyarországi keresztény egyházak munkájának, Szerencsen is „fantasztikus tevékenységet visznek” – jelentette ki a kereszténydemokrata politikus.
Közösségi oldalán Soltész Miklós úgy fogalmazott: az új görögkatolikus bölcsődében a gyermekek olyan értékalapú nevelésben részesülnek, amely egész életükre hatással lesz.
A kormány elkötelezett amellett, hogy a jövő generációját európai, keresztény értékek mentén neveljük; nem engedjük, hogy hazánk Brüsszel ideológiai gyarmata legyen.
Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár, a térség fideszes országgyűlési képviselője azt mondta, az országos bölcsődei hálózatfejlesztés sikertörténet. Az országban 910 olyan település van, ahol 2010-ben nem volt bölcsőde, ma pedig már van. Ma már mintegy hetvenezer bölcsődei férőhely van Magyarországon, és csaknem 1240 településen működik ilyen intézmény. Szerencsen a görögkatolikus bölcsőde szerdai átadásával 76-ra bővül a városi férőhelyek száma.
Míg tizenöt évvel ezelőtt Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében mindössze 22 településen volt bölcsőde, ez a szám mára 124-re emelkedett. A bölcsődei térítési díj támogatása a jövőben is elérhető lesz a szülőknek, gyermekétkeztetés tekintetében is. Havonta legfeljebb ötvenezer forintot kaphatnak, de gyermekét egyedül nevelő szülő esetében ez 65 ezer forint. A kormány ösztöndíjprogramot is indított a kisgyermeknevelők számára a felsőoktatásban és a technikumokban – részletezte Koncz Zsófia.
Kitért a kormány családokat támogató újabb intézkedésére is. Július elsejétől új korszak kezdődött a családok számára, Európa egyedülálló családi adócsökkentési programjának az első fejezete indult el – hangoztatta.
Bialkó Mária, a Miskolci Egyházmegye Közfeladatellátó Intézményei Fenntartójának igazgatója közölte, a Szent Erzsébet Görögkatolikus Bölcsőde mintegy 240 millió forintos pályázati forrásból épült meg. Két csoportban összesen 26 gyermeket tudnak fogadni az intézményben, ahol négy kisgyermeknevelő és két dajka dolgozik majd.