Ukrajna felvétele a NATO-ba azonnali háborút jelentene Oroszországgal, és ezzel a harmadik világháború kitörését kockáztatnánk, ezért Ukrajnát se a NATO-ba se az Európai Unióba nem szabad felvenni. Magyarország elemi biztonsági érdeke, hogy ne tartozzon Ukrajnával közös integrációs keretbe - írta Orbán Viktor miniszterelnök kedden közösségi oldalán.
A kormányfő felidézte, hogy a napokban egy kezdeményezés indult „a politikai gondolkodás iránt nyitott magyar polgárok körében”, és az aláírók között olyanok is megtalálhatóak, akikkel 35 évvel ezelőtt együtt harcolt a magyarok szabadságáért és hazánk függetlenségéért. „Az ebből fakadó tisztelet nyilvánvaló okokból mára megkopott, de a közös múlt még így is kötelez. Ezért közlöm az alábbi választ” - fogalmazott Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint a nyilatkozat aláírói semmibe veszik Magyarország érdekeit, rosszul mérik fel az orosz-ukrán háború folytatásának nyilvánvaló következményeit, és akaratlanul is Oroszország érdekét szolgálják, amely a háború folytatásával minden nap újabb nyereséget könyvelhet el.
Tévesen azonosítják be az Európai Unió érdekeit is;
ha az EU felveszi Ukrajnát a tagjai sorába, az most nyílt háborút, egy tűzszünet után pedig egy európai-orosz háború folyamatosan fennálló kockázatát jelentené
- értékelt a kormányfő. Szerinte elfeledkeznek arról a tényről, hogy a volt szovjet blokk országait eddig előbb a NATO-ba vették fel, az így katonailag biztonságba helyezett határokkal rendelkező országokat csak ezután vették fel az Európai Unióba. Ez észszerű, biztonságos és helyes módszer volt – állapította meg Orbán Viktor.
Rámutatott: Ukrajna felvétele a NATO-ba azonnali háborút jelentene Oroszországgal, és ezzel a harmadik világháború kitörését kockáztatnánk. Ezért Ukrajnát se a NATO-ba se az Európai Unióba nem szabad felvenni.
Magyarország elemi biztonsági érdeke, hogy ne tartozzon Ukrajnával közös integrációs keretbe.
Ha segíteni akarjuk Ukrajnát - ami helyénvaló szándék - akkor nem az Ukrajna lerombolásával és az ukrán nemzet szétszóratásával járó háborút, és nem a délibábos integrációs álmokat kellene támogatni, hanem olyan együttműködési formát ajánlani az ukránoknak, amely leállítja a háborút, érdemi segítséget nyújt, és nem áldozza fel Magyarország és az Európai Unió érdekeit egy téves és lázálmos politikai stratégia oltárán – fejtette ki a miniszterelnök.