Nem attól kell tartani, hogy a helyi önazonosság védelméről szóló törvény miatt veszítenek az értékükből az ingatlanok. Az igazi veszély az, hogy az ingatlanok olyan drágák maradnak, hogy a fiatalok vagy az átlagkeresetűek nem tudják megvenni a lakásokat bizonyos térségekben - mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter a közösségi oldalára kedden feltöltött videóban.
Navracsics Tibor közölte, egy számítás szerint egy nagyvárosi ötven négyzetméteres lakás megvásárlásához egy átlagkeresetű embernek havonta keresete harminc százalékát kell megtakarítania, ez azért „meglehetősen feszes pénzügyi tempót jelent”, és még akkor is húsz-harminc év takarékoskodásra van szüksége.
Az igazi veszélyt a túlzottan magas ingatlanárak jelentik, amelyek lehetetlenné teszik a fiatalok pályakezdését, a kezdő vállalkozások üzlethelyiség-bérlését vagy vásárlását. Összességében a magas ingatlanárak a társadalmi megújulásnak, az új nemzedékek pályakezdésének a lehetőségét veszik el
– fejtette ki a miniszter. Szerinte igenis érdemes a közösségeket felvértezni azokkal a védelmi lehetőségekkel, amelyekkel ha élni akarnak, akkor a törvény lehetőséget ad nekik. E közösségeknek azt üzente, ne hallgassanak az ingatlanbefektetőkre, akik csak keresni akarnak a lakásárakon, mert a lakások és a lakáspiac végső célja az, hogy mindenki megtalálja a magának megfelelő lakást, és el tudja kezdeni a pályáját.
Navracsics Tibor elmondta, hogy 2010 óta Magyarországon 230 százalékkal nőtt az ingatlanok ára, ez a szám az Európai Unió átlagát tekintve 54,1 százalék.