A magyar kormány nemzetben gondolkodik, abban hisz, hogy a magyar nemzetnek csak akkor van jövője, ha a magyarság összefog, és együttes erővel építi tovább azt az utat, amelyen tizenöt évvel ezelőtt elindult - hangoztatta kedden Kolozsváron a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára, a Diakónia Keresztyén Alapítvány öregotthonának avatóján.
Nacsa Lőrinc az erdélyi város Györgyfalvi negyedében tartott avatóünnepségen elmondta: a magyar kormány támogatásával megvalósult Jó testvér öregotthon is az említett munka gyümölcse: amikor a már működő intézmény nem felelt meg a szabványoknak, szűkült a kapacitása, a magyar kormány támogatta a kibővítését.
A 2010-ben bekövetkezett nemzetpolitikai szemléletváltás óta a magyar nemzet soha nem látott mértékben erősödhetett meg az elmúlt 105 év viszonylatában
- jelentette ki az államtitkár. Hozzáfűzte, a magyar közösségek a világ minden pontján számíthattak és számíthatnak a magyar kormány anyagi, erkölcsi, szellemi támogatására.
Mi rendíthetetlenül hiszünk abban, hogy minden magyar felelős minden magyarért, ezért hatalmas büszkeséggel tölt el bennünket, hogy ez a felelősségérzet a világon szétszóródva élő magyar közösségekben is egyre erőteljesebben van jelen - fogalmazott a kereszténydemokrata politikus. Megjegyezte, ennek megnyilvánulása volt nemrég a székelyföldi árvízkárosultak és Parajd megsegítésére létrejött összefogás.
A nemzet nagyságát leginkább az mutatja meg, miként bánik az idősekkel, elesettekkel; támogatásuk, felkarolásuk nemes küldetés, emberi mivoltunk egyik legszebb megmutatkozása - mondta Nacsa Lőrinc. Leszögezte:
a legfiatalabbaktól a legidősebbekig minden nemzettársunkról gondoskodunk, éljen a Kárpát-medencében vagy a diaszpórában.
A magyar kormány 2010-ben elkötelezte magát a határon túli magyarság támogatása mellett, és ez az elköteleződés máig töretlen - közölte az államtitkár. Kifejtette: 2010 óta 6500 külhoni intézmény és szervezet tevékenységét támogatták, és 41 ezer külhoni tevékenység, rendezvény, program megvalósításához járultak hozzá. Az oktatási intézmények építése és felújítása mellett 1600 templom, egyházi épület épült és újult meg.
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület emeritus püspöke arról beszélt, az egyház a már működő nyolc idősgondozó otthona mellé egy újabb, kibővült és megújult intézményt ad át. Az épületet abból az alapból építette az egyházkerület, amit a magyar kormány a reformáció 500. évfordulójára nyújtott támogatásként.
A református egyház már a kezdeteikor fontosnak tartotta az ispotályok, árvaházak, szeretetintézmények létrehozását, melyeket 1948-ban a kommunista hatalom elvett, és 1989 után sem adott vissza. És akkor elkezdtünk koldulni - idézte fel a volt püspök. Emlékeztetett: előbb a nyugati-európai országok, majd az anyaország nyújtott hathatós támogatást az újabb kezdethez. A kolozsvári öregotthont Sárosi Arthur korábbi alapítványi igazgató akarta továbbépíteni, de a munkálat meghaladta az alapítvány erejét, ezért vette át az egyházkerület - tette hozzá Kató Béla.
Sárosi Arthur közölte: a régi otthon építését 2001-ben fejezték be, és számos elvárásnak kellett megfelelni, melyek az évek során egyre nőttek. Végül az illetékes hatóságok minden jóindulatuk ellenére nem újították meg a működési engedélyt, mivel az épületben nem volt lift, személyzeti öltöző, orvosi szoba, társalgó, irodák, elegendő raktár, a szobák kicsik és zsúfoltak voltak, nem volt saját fürdőszoba. A püspökség segítsége nélkül be kellett volna zárni az intézményt.
Pattantyús Ágnes ügyvezető igazgató tájékoztatása szerint a bővítés révén egy- és kétágyas szobák és társalgó áll a gondozottak, külön helyiségek az egészségügyi szakemberek, személyzet rendelkezésére. Az intézmény húsz, 65 év feletti személyt képes fogadni.
Az épületre Kolumbán Vilmos József, az egyházkerület püspöke mondott áldást.