Reményeink szerint 2025 a magyarság erősödésének, áttörésének éve lesz egyebek mellett a másfél milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett Erősödő Kárpát-medence Program révén - mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán Nagyszalontán.
Nacsa Lőrinc az Arany János szülőháza előtt tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy a pályázattal külhoni szervezetek működését, fejlesztéseit, eszközbeszerzéseit, valamint rendezvényeinek megvalósítását támogatják.
Különböző programokat hirdettek meg 2011 óta azzal a céllal, hogy a külhoni magyar közösségeket erősítsék, megmaradásukat és további fejlődésüket segítsék, a nemzeti identitás megélését, a szülőföldön való boldogulás lehetőségét elősegítsék - mutatott rá a KDNP politikusa.
Emlékeztetett, hogy az elmúlt években 6500 külhoni intézményt és szervezetet, 32 ezer tevékenységet támogattak, amelyekből 30 ezer a Kárpát-medencében valósult meg; a programok csaknem kétmillió embert értek el.
Az államtitkár elmondta, a következő hetekben három nagy pályázatot hirdetnek meg, amelyek közül az első az Erősödő Kárpát-medence Program, amellyel fiatalokat, családokat, időseket, kultúra iránt érdeklődőket, sport- és egyházi közösségeket szeretnének elérni. Olyan igényes, a közösségeket összefogó pályázatokat várnak, amelyek a magyarság összetartását célozzák; és amelyek hozzájárulnak egy-egy közösség továbblépéséhez, sikereihez, programjaihoz, továbbá a magyar identitás megéléséhez.
Az a cél, hogy közösen erősebbé tegyük a Kárpát-medence magyar közösségeit
- fogalmazott Nacsa Lőrinc. Megjegyezte, korábbi tapasztalataik szerint táncegyüttesek, kulturális- és egyházi szervezetek pályáznak leginkább.
A szerdától elérhető felhívás szerint a pályázat célja a Magyarország határain kívül élő magyarság szülőföldjén való boldogulásának, Magyarországgal való sokoldalú kapcsolatai ápolásának és fejlesztésének előmozdítása, magyar nemzeti azonosságtudatának megerősítése. A pályázatot oktatási-, kulturális- és sporttevékenységet végző intézmények, egyházak és gazdaszervezetek nyújthatják be, amennyiben Nemzeti Jelentőségű Intézményhez kapcsolódó támogatásban nem részesültek.
Pályázhat a 2022. december 31. előtt bejegyzett szlovákiai, romániai, szerbiai, horvátországi, szlovéniai, illetve ukrajnai (ide nem értve a Kárpátalja megyén kívül működő ukrajnai diaszpóraszervezeteket) székhelyű civil és nonprofit szervezet, egyházi jogi személy és annak hitéleti, nevelési-oktatási, gyermekjóléti, kulturális vagy szociális tevékenységet ellátó intézménye. Egy pályázó csak egy pályázatot nyújthat be, félmilliótól kétmillió forintig terjedő támogatásban részesülhet, politikai pártok nem pályázhatnak.
A pályázattal támogatják a működést, beruházást, eszközbeszerzést, köztük könyvek, szakmai kiadványok, honlap vagy szobor, emléktábla létrehozását. Támogatható saját szervezésű programok, rendezvények megvalósítása is: egyebek mellett képzések, konferenciák, szünidei- és sportprogramok, fesztiválok, kézművesfoglalkozások, kulturális és hitéleti rendezvények, szórványprogramok.
A támogatás teljes összegét előlegként, egy összegben, utólagos beszámolási kötelezettséggel utalják, akár önrész biztosítása nélkül. A pályázatokat április 4-e és 28-a között lehet beadni elektronikus formában, a megvalósítási időszak 2026. április 15-ig tart. A 1,5 milliárd forintos keretet a kormány a Bethlen Gábor Alap 2025. évi "Nemzetpolitikai célú támogatások" előirányzata terhére biztosítja.