Meg kell vizsgálni, mi vezetett a főváros csődjéhez - mondta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) parlamenti államtitkára csütörtökön a kormány és a főváros közötti tárgyalások második fordulóját követő sajtótájékoztatón, Budapesten.
A főváros csődhelyzete nem múlt el, az agónia folytatódik, a kormány segíteni akar, de nagy a baj
hangsúlyozta Latorcai Csaba. Leszögezte: az nem fordulhat elő, hogy a közösségi közlekedésben fennakadások legyenek, a kormány ezt el akarja kerülni, ugyanakkor nem akarja egy feneketlen kútba önteni a pénzt.
Ahhoz, hogy a fővárosi kikecmeregjen a csődhelyzetből, szükség van törvényes költségvetésre, hiszen még az sincs. Karácsony Gergely megígérte, hogy ezt a feltételt megpróbálja teljesíteni a Tisza Párttal - tette hozzá Latorcai Csaba. Kijelentette: meg kell vizsgálni, mi vezetett a csődhelyzethez a fővárosban.
Elég volt Karácsony Gergely mellébeszéléséből
- szögezte le az államtitkár, rámutatva: Tarlós István, az előző főpolgármester kétszázmilliárd forinttal adta át Budapestet, és azóta több száz milliárd forint adóbevétel is volt. Karácsony Gergely közben hol a szolidaritási adót, hol az évekkel ezelőtti Covidot okolja, holott a csődhelyzet pár hónapja alakult ki a fővárosban. Méghozzá körülbelül akkor, amikor ötvenmilliárdért megvásárolták Rákosrendezőt - jegyezte meg Latorcai Csaba.
Közölte: mindezek miatt a KTM felkérte Domokos László közgazdászt, hogy egy szakértői munkacsoport vezetőjeként világítsa át a főváros gazdálkodását, vizsgálja meg, hová folyik el a budapestiek pénze.
A kormány vállalja, hogy áttekinti általában a közösségi közlekedés finanszírozását, amihez egyébként egyedül a főváros kap állami támogatást.
A Magyar Államkincstár jogkövető módon példás gyorsasággal visszautalta a fővárosnak azt a tízmilliárd forintot és kamatait, amiről a bíróság a szolidaritási adóval kapcsolatban rendelkezett. Hasonlóan jogkövető magatartást várnak el Karácsony Gergelytől is - folytatta a kereszténydemokrata politikus.
Rámutatott ugyanakkor: a bíróság döntését vitatják, fellebbeznek az ellen. Álláspontjuk szerint Karácsony Gergely félrevezette a bíróságot, például arra hivatkozott, hogy az első félévben a főváros 25-30 milliárd forint iparűzési adót szedett be, holott több mint 135 milliárdot. Tehát
téves információ alapján döntött a bíróság, ezért fellebbez a kormány.
Latorcai Csaba kérdésre válaszolva jelezte, nem igaz, hogy a fővárosi nettó finanszírozója az államnak, például azért, mert a kormány maga is támogatja a fővárosi gazdasági fejlesztéseket, ami jelentős iparűzésiadó-bevételt eredményez.
Szintén kérdésre közölte: a szolidaritási hozzájárulás kapcsán az önkormányzatoknak két kérésük van: egyrészt szeretnék tudni, mely más települések részesülnek abból, másrészt, hogy azt térségi fejlesztésekre is lehessen fordítani. Erre nyitottak vagyunk - jegyezte meg az államtitkár.
A kormány és a főváros közötti tárgyalások ütemezése kapcsán annyit mondott:
akár még a nyáron sor kerülhet a következő fordulóra, de a csődhelyzetet a fővárosnak kell megoldania.