A tavalyihoz képest idén is nőtt a Színház- és Filmművészeti Egyetemre (SZFE) jelentkezők száma többek között a megújult felvételi rendszernek és a piacképes oktatásnak köszönhetően - hangsúlyozta Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár az egyetem tanévzáró és oklevélátadó ünnepségén kedden az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Az államtitkár felidézte, hogy évekkel ezelőtt azért kezdődött el a felsőoktatás megújítása, rendszerszintű megváltoztatása, mert az egyetemek többsége felismerte, hogy a rendszerváltás óta gyakorlatilag érintetlen, az önmaga erejéből megújulni képtelen, egyre versenyképtelenebbé váló magyar felsőoktatás nem tudott érdemben bekapcsolódni a nemzetközi versenykörnyezetbe, és megtartani sem volt képes legjobb fiataljait, oktatóit.
Többletfinanszírozásra és rugalmas működési környezetre volt szükség ahhoz, hogy a beragadt struktúrák átrendeződjenek, fejlődésnek induljanak
– emelte ki a kereszténydemokrata politikus. Az átalakítás eredményei között említette, hogy húsz százalékkal több nemzetközi diák tanul a magyar egyetemeken, mint a korábbi években, és a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével a magyar fiatalok is eljutottak a világ vezető egyetemeire.
Káel Csaba, a Nemzeti Filmintézet vezérigazgatója kijelentette, a Színház- és Filmművészeti egyetem hatalmas változásokon ment keresztül az utóbbi időben azért, hogy a mai fiatal generációt a színházi és filmes világ valódi, 21. századi kihívásaira készítse fel. A Nemzeti Filmintézet megalapítása óta támogatja azt a törekvést, hogy az infrastruktúra és a produkciós támogatások segítségével az ágazat igényei irányába segítse az oktatási munkát, hiszen az a cél, hogy az egyetemen végzett hallgatók megtalálhassák saját útjukat a filmes világban – tette hozzá.
Sepsi Enikő, az SZFE rektora elmondta, hogy az elmúlt tanév alapvetően az intézmény új szakjainak stabilizációjáról szólt, és a nemzetközi nyitás jegyében telt. Ez a célkitűzés a tanévben harminc külföldi elméleti és gyakorlati színházi és filmes szakember meghívásában, a hallgatók és oktatók szakmai fejlődését támogató mobilitási lehetőségek bővítésében, valamint a nemzetközi fesztiválokon és szakmai együttműködésekben való aktív jelenlétben is megmutatkozott.
Az egyetem számos elismert professzort látott vendégül, többek között Steven Bognár, Simon Godhill és Valere Novarina tartott kurzusokat, miközben a hallgatók, az oktatók és a munkatársak 18 ország szakmai programjaiban vettek részt. Az egyetem több mint 44 partnerszerződéssel rendelkezik nemzetközi intézményekkel, köztük a cannes-i filmfesztivállal, emellett a nemrég lezárult, hat ország részvételével megvalósult soproni Nemzetközi Színházi Műhely is tovább erősítette nemzetközi szakmai beágyazottságát – sorolta a rektor.
Arról is beszélt, hogy az egyetem doktori iskolájának hallgatói magyar és nemzetközi konferenciákon mutatták be kutatásaikat, megkezdődtek a színházszociológiai kutatások is, míg az SZFE Könyvek sorozat elindítása lehetőséget teremtett a friss kutatási eredmények publikálására és a szakmai diskurzus bővítésére.
Az idei évben 185 hallgató fejezte be tanulmányait az egyetemen és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek. A legtöbb szakon 20–36-szoros túljelentkezés mutatkozott, a doktori iskolába pedig 28 fő nyújtott be pályázatot – közölte Sepsi Enikő.
Kiemelte: az egyetem a következő tanévben új képzéseket és szakmai programokat is indít. Ezek közé tartozik a héber osztály, továbbá első alkalommal rendezik meg a CineGe Nemzetközi Diákfilmfesztivált, valamint az idén fennállásának 160. évfordulóját ünneplő egyetem október 12-én, a Müpában közös gálát szervez a többi évfordulós művészeti képzőhellyel, a Magyar Táncművészeti Egyetemmel, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel. Emellett az intézmény idén is csatlakozik a Klasszikus Filmmaratonhoz, amelynek vendége ezúttal Joe Eszterhas lesz.