Az egyházak bebizonyították, hogy a közel-keleti társadalmak szerves részét képezik, és nélkülözhetetlenek az oktatás, az egészségügyi ellátás biztosításához és a stabilizáció előmozdításához - jelentette ki a Kereszténydemokrata Néppárt európai parlamenti képviselője kedden Strasbourgban, magyar újságíróknak nyilatkozva.
A Patrióták EP-frakció vallásszabadsággal és a vallások közötti párbeszéddel foglalkozó munkacsoportjának Libanonról szóló konferenciáját követően Hölvényi György leszögezte:
a közel-keleti keresztények jelenléte elősegíti a régió stabilitását. Ez nem vallási, hanem biztonsági kérdés.
Az elmúlt években Libanon népe súlyos árat fizetett politikai elitjének hosszú éveken át tartó gazdasági és politikai hibáiért. A már amúgy is törékeny állami szociális szolgáltatások, az oktatás és az egészségügy összeomlott. A nem kormányzati szereplők, főként az egyházak vettek át bizonyos feladatokat, hogy támogatást nyújtsanak a rászorulóknak, bebizonyítva ezzel, hogy a közel-keleti társadalmak szerves részét képezik – fejtette ki a kereszténydemokrata képviselő.
Hozzáfűzte, Libanon nemrégiben elnököt választott, és több év után újra kormánya van az országnak. Ezzel esély van a stabilizációra, amihez azonban a politikai döntéshozóknak lépéseket kell tenniük a gazdaság, a szociális szféra, az oktatás területén.
Bízunk abban, hogy a politikai stabilizáció tartós lesz, és gazdasági fellendüléssel jár majd
– mondta Hölvényi. Rámutatott: noha a három nagy vallási csoport, a keresztények, a síiták és a szunniták között valamifajta egyensúly alakult ki, az elvándorlással ez nagyon könnyen megváltozhat, ami befolyással lehet Libanon stabiliására. A keresztények mellett más vallások is érdekeltek abban, hogy a biztonsági és gazdasági helyzet miatt ideiglenesen elvándoroltak minél előbb visszatérjenek Libanonba.
Az EP-képviselő kérdésre kitért arra: a magyar Hungary Helps keresztényeket segítő államtitkárság több szociális és az egyházakat, köztük a keresztény felekezetet legkülönbözőbb módon érintő kezdeményezesékkel van jelen a térségben.
A magyar jelenlét Libanonban, a helyi keresztény közösségek támogatása évtizedes, ami erőt és biztonságot ad a helyi közösségeknek.
Reményét fejezte ki, hogy enyhül az izraeli-iráni konfliktus, mivel a háború eszkalációja súlyos következményekkel járhat az egész Közel-Kelet biztonságára és stabilitására nézve.
Youssef Antoine Soueif, Tripoli maronita érseke nyilatkozatában a Hungary Helps programmal kapcsolatban úgy fogalmazott: „tudom, hogy Magyarország mennyire szereti Libanont. Köszönöm Magyarországnak ezt a programot és minden kezdeményezést, amit tesz Libanon és a régió keresztényeiért. A magyar erőfeszítések változást hoznak a jelenlegi, nagyon jelentős gazdasági és pénzügyi válságban”.
A Közel-Kelet konfliktusainak megoldására, a minden ember számára igazságos béke elérése érdekében tárgyalásokra és párbeszédre van szükség. A palesztin-izraeli konfliktus igazságos lezárására, kétállami megoldásra - Izrael mellett egy palesztin állam létrehozására - van szükség, különben a következő generációk is szenvedni fognak. Csak ez hozhat békét és igazságos megoldást az egész régió számára - hangsúlyozta a tripoli érsek.