Hét településen összesen 127 millió forint értékben kapnak egyedi döntések alapján támogatást a magyarországi szlovénok még az idén megvalósuló kisebb fejlesztései, beruházásai - közölte a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szerdán Szentgotthárdon.
Soltész Miklós elmondta, hogy hatmillió forint támogatással cserélnek kazánt az apátistvánfalvai iskolában és kilencmillió forinttal segítik a falu közösségi házának fejlesztését. Felsőszölnökön a szlovén nemzetiségi általános iskolában öt és félmillió forintot fordítanak a bútorzat cseréjére és informatikai fejlesztésre, Orfaluban egy elhanyagolt, közösségi célú épület felújítását segítik húszmillió forinttal, Alsószölnökön a Nagyboldogasszony-templom felújításának második ütemét tizenhatmillió forinttal támogatják. Kétvölgyön tizennyolcmillió forintot adnak a helyi művelődési ház felújítására, Szentgotthárdon pedig egy játszóteret korszerűsítenek – sorolta a kereszténydemokrata politikus. Rámutatott:
kevés szó esik arról, hogy a kormányzat minden évben jelentős támogatást nyújt a nemzetiségi oktatási intézmények, iskolák és óvodák fenntartására; ez a támogatás ebben az évben a magyarországi szlovénok esetében meghaladja a 450 millió forintot.
Az államtitkár nemzetiségi tanulmányi ösztöndíjat adott át a Szentgotthárdi Általános Iskola és Gimnázium 11. évfolyamán tanuló Nagy Dorottyának és Kis Zórának.
Vas vármegye hét településén - Alsószölnökön, Felsőszölnökön, Apátistvánfalván, Orfaluban, Szakonyfaluban Szentgotthárd-Rábatótfaluban és Szentgotthárdon - él a magyarországi szlovénok döntő többsége, ott működik nemzetiségi önkormányzatuk, illetve legutóbb már Csörötneken és Rönökön is alakíthattak ilyen testületet. A Rábavidéken a legutóbbi népszámláláskor 3960-an vallották magukat a szlovén nemzetiséghez tartozónak.