Az egyházak társadalmi szerepvállalása nem múltidézést, hanem jelenkori közösségépítést jelent - jelentette ki a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára szerdán a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Szakolyban, a Szent Heléna Görögkatolikus Integrált Szolgáltató Központ Idősek Otthonának ünnepélyes megáldásán.
Fülöp Attila rámutatott: az egyházak elsődleges feladatán, a hitéleten túl van elismertebb társadalmi szerepe, ez pedig a karitász és a rászorulókról történő gondoskodás. A múltban is volt kötelezettségtudat és kötelességtudat, a rászorulókról történő gondoskodásban évszázados hagyománya van az egyházaknak – tette hozzá a kereszténydemokrata politikus. Hangsúlyozta,
a jó felállás a szociális területen az, ha az állam és az egyház kéz a kézben próbál meg segíteni a rászorulóknak; ha ilyen missziót vállal az egyház, akkor azt eddig is támogatta és a jövőben is támogatni fogja a kormány.
Közel tíz évvel ezelőtt Szakoly a szociális területen beleírta magát a történelembe, amikor kísérleti jelleggel a nagyobb intézmény helyett egy kisebb egységben, a családi közösségekben próbált meg gondoskodni a fogyatékossággal élőkről – idézte fel az államtitkár. Közölte: most az idősotthon a környékbeli fogyatékkal élők ellátását is biztosítja úgynevezett támogatott lakhatással.
A két ellátási forma lehetőséget biztosít olyan családok ellátására, amelynek tagjai közül a szülők az idősotthonban, gyermekük pedig a támogatott lakhatásban élhetnek – jegyezte meg Fülöp Attila. Kiemelte:
ez a misszió itt a görögkatolikus egyház fenntartásában zajlik; új színfolt, lehetőség és egyben kísérlet a szociálpolitika területén.
Simon Mikós, a térség fideszes országgyűlési képviselője arról beszélt, az idősek bentlakásos otthonával nagy hiányt orvosol a térségben a görögkatolikus egyház, amiért köszönet jár. Köszönet illet minden, szociális területen dolgozót is, mert amellett, hogy elvégzik a munkájukat, szeretettel vannak a rászorulók iránt és ez nagyon fontos dolog.
Az enyhe és középsúlyos értelmi fogyatékos személyek ellátását, valamint idősgondozást végző intézmény földszintjén 48 gondozottat és demens beteget tudnak elhelyezni, az épület emeletének használatba vételével pedig nyolcvanra bővül a férőhelyek száma.