Éljen minden magyar bárhol a világon, számíthat az anyaországra

A Kőrösi Csoma Sándor és a Petőfi Sándor programok ösztöndíjasainak jelenléte a magyar közösségekben jelképei az anyaország gondoskodásának, annak az üzenetnek, hogy éljen minden magyar bárhol a világon, számíthat az anyaországra - mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára hétfőn Budapesten, a 2024/2025. évi Kőrösi Csoma Sándor Program és Petőfi Sándor Program zárókonferenciáján.

Nacsa

 

A nemzetpolitika célja a közösségépítés, és ezen keresztül az, hogy minden magyar ember azt érezhesse, a nemzet része; a távolélők, a Kárpát-medencében élők, a tömbmagyarság tagjai, a diaszpórában, a szórványban és a Magyarországon élők egyaránt

– hangsúlyozta Nacsa Lőrinc. Hozzáfűzte, ez volt a fő célkitűzés, amikor 2013-ban elindult a Kőrösi Csoma Sándor Program, majd 2015-ben a Petőfi Sándor Program. Az előbbiben eddig több mint nyolcszázan, utóbbiban 344-en vettek részt a két program indulása óta, tehát több mint ezren járultak hozzá értékteremtő és hagyományőrző munkával a külhoni magyar közösségek megerősítéséhez – fejtette ki az államtitkár.

Közölte: az idei programévben 18 ország 84 városában 129 fogadószervezet munkáját segítette a Kőrösi Csoma Sándor Program 90 ösztöndíjasa. A Petőfi Sándor Programban öt ország, 40 városában 45 fogadószervezetnél 35 ösztöndíjas tevékenykedett. Sokan, sok helyen hozzájárultak ahhoz, hogy a magyarság erős legyen.

Ha a magyarság egy-egy közösségben erősödik, akkor az össznemzet erősödik, ha viszont gyengül, széthúzás van, nehézségek támadnak, akkor az egész magyar nemzet gyengül egy kicsit

– fogalmazott a kereszténydemokrata politikus. Azt kérte: dolgozzanak közösen azon, hogy erősítsék a közösségeket, a nemzetet. Szerinte helyes, ha a magyarok éljenek bárhol a világában igényt tartanak a minőségi közösségi életre, a minőségi kultúrára, az anyanyelv oktatás valamilyen formájára, az egyházi életre, az ifjúsági életre.

Ha igény tartanak erre a közösségi életre, akkor nekünk kutyakötelességünk segíteni őket, és ebben játszanak előremutató szerepet a programok ösztöndíjasai

– mondta Nacsa Lőrinc. Kitért arra is, hogy 2025 a jövő nemzedék éve a nemzetpolitikában, és a gyermekekkel és fiatalokkal kiemelten kívánnak foglalkozni. Bármelyik közösségben akkor lesz magyar jövő, ha van magyar gyermek – szögezte le az államtitkár.

Fontosnak nevezte, hogy olyan fiatalok utazzanak ki, akik szeretik a nemzetüket, a hazájukat és képesek tenni is érte, és olyan fiatalok térjenek vissza, akik továbbra is úgy gondolják, hogy a nemzet szolgálata dolog, amit érdemes közösen végezni.

Megköszönte az ösztöndíjasok munkáját, nemzethűségét és nemzetszolgálatát, és jelezte: a két program egyes szakaszainak jelentkezési ideje nyitott, a határidő július 6-a.

A konferencián a hazatért ösztöndíjasok számoltak be a diaszpóra- és szórványmagyarság körében végzett munkájukról, az ösztöndíjasoknak az államtitkár elismerő oklevelet adott át.

 

Nacsa

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!