Ukrajna európai uniós tagságának kérdése rendkívül elhamarkodott, ráadásul komoly biztonsági és gazdasági kockázatokkal járna egy gyorsított tagfelvétel - mondta Dr. Simicskó István az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában, amelyben szó volt a Türk Államok Szervezete (TÁSZ) informális budapesti csúcstalálkozójáról is.
Simicskó István felidézte, a korábbi években egy elvi döntés volt, hogy az EU nyit Ukrajna felé azzal a céllal, hogy egyszer a jövőben - a háború, az újjáépítés és a többi tagország által is elvégzett jogharmonizáció, a kisebbségek jogainak garantálását követően - keleti szomszédunk az EU részévé válhasson.
A gyorsított eljárás azonban, amely szerint akár már 2029 körül is tagállammá válhatna Ukrajna, csak nemrégiben került elő - tette hozzá.
Rámutatott arra, hogy stabil intézményrendszer, pontos határvonalak, a lakosságszám ismerete nélkül nem lehet megindítani a tagfelvételi eljárás folyamatát.
A magyar kormány mindig is konzekvensen a nemzeti érdekeket képviselte, amikor - ahogy jelenleg is - a béke oldalán állt, s azt vallja, hogy csak tűzszünet, béke, újjáépítés után érdemes Ukrajna lehetséges európai uniós tagságáról beszélni.
Simicskó István úgy véli, hogy gyorsított vagy a többi, korábban csatlakozott országhoz képest engedékenyebb szabályokkal nem szabad megindítani a tagfelvételi eljárást.
Fontos, hogy minél többen vegyünk részt a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazáson, hiszen a magyar kormány csak így tudja még hatékonyabban képviselni a magyar emberek érdekeit Brüsszelben.