Végre felkerült a kereszt a Szabadság-szobor talapzatára, Karácsony Gergely pedig azonnal támadóan reagált – írta közösségi oldalán hétfőn Vejkey Imre. Janó-Veilandics Franciska, a KDNP fővárosi közgyűlési képviselője megjegyezte: a főpolgármesternek nem tetszik, hogy egy szentről elnevezett hegyen keresztet állítanak.
A KDNP országgyűlési képviselője idézte Karácsony Gergelyt, aki szerint „a kereszt nem lehet politikai furkósbot” illetve „aki Budapest megkérdezése nélkül a keresztet a Szabadság-szobor talapzatába erőltette, nem tiszteli, hanem használja ezt a jelképet. Vagyis megszentségteleníti ezt a sokunk számára fontos szimbólumot, és sebet ejt Budapesten is.″
A Várkapitányság indoklása szerint
az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbólumát helyezték fel arra a talapzatra, amelyet a sztálinista Borisz Jofan tervezett, és ahol korábban a szovjet katona szobra állt.
Jogi vita során az is kiderült, hogy a talapzat nem tartozik össze a Szabadság-szobor műalkotással, így a kereszt szerzői jogot sem sért. A Szabadság-szobrot Kisfaludi Strobl Zsigmond tervezte, akinek az örökösei először tiltakoztak a változtatás ellen, de később a jogi helyzet tisztázódott – emlékeztetett Vejkey.
Felidézte: Karácsony Gergely a főépítészén keresztül próbálta megakadályozni, hogy a Gellérthegy tetején magasodjon a főváros felett a keresztény államot szimbolizáló kereszt, amit a Citadella megújításába emelt be a kormány. A KDNP-s képviselő kitért arra is, hogy
mindeközben folyamatos a kereszténygyalázás a fővárosban,
a főpolgármester fővárosi frakciója keresztényellenesen nyilvánult meg, amikor a Kolosy téri Sarlós Boldogasszony-templomnak szivárványszínű díszkivilágítást akartak adni. Karácsony frakcióvezetője, a nyíltan homoszexuális Barabás Richárd pedig úgy hergelt a keresztények ellen, hogy egy plakátkiállítást szervezett, ahol a keresztényeknek adható adófelajánlások ellen kampányolt és az összes papot pedofilnak állította be. Ráadásul a főpolgármester rendre elfelejt tiltakozni a Margit hídon ismétlődően megrongált kőkeresztek ügyében, a helyreállításukra pedig hónapokat kell várni.
Jó helyen van ott a kereszt,
köszönet mindenkinek, aki elősegítette a megvalósulását, hiszen az ezeregyszáz éves magyar keresztény államiságot szimbolizálja! – hangsúlyozta Vejkey Imre.
Janó-Veilandics Franciska, a KDNP fővárosi közgyűlési képviselője Facebook-oldalán úgy reagált:
a főpolgármesternek nem tetszik, hogy egy szentről elnevezett hegyen keresztet állítanak.
Megosztott két fotót is: az ukrán- és szivárványos zászlóval dekorált Városházáról és a felújított emlékműről, megjegyezve, Karácsony Gergely szerint az első kép nemzeti minimum, a második pedig a Szabadság-szobor megszentségtelenítése.