Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti - mondta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
A magyarság számára különösen fontos a kisebbségvédelem, hiszen Magyarország arra ítéltetett, hogy önmagával legyen szomszédos; nekünk minden egyes helyzetben napirenden kell tartani ezt a kérdést
- jelentette ki a KDNP politikusa. Rámutatott, Európában rendkívül sok változás ment végbe az elmúlt tizenöt évben, a migrációs helyzet, a pandémia vagy az Oroszország és Ukrajna között dúló háború következtében pedig még inkább felszínre került a nemzeti kisebbségek ügye.
„Sokkal nyugodtabb vagyok a magyar jövőt, a magyar nemzeti kisebbségvédelem ügyeit illetően, mint ahogyan az Európai Unió kezeli a kisebbségvédelem ügyét” – jegyezte meg Szili Katalin. Figyelmeztetett:
az unióban a bevándorló közösségek ügyét nem választják el az őshonos nemzeti kisebbségek ügyétől. Ezt a kérdést meg kell oldani, mert még komolyabb konfliktusokhoz fog vezetni.
Kitért arra is, hogy az Európai Unió bírósága végleg elutasította a Minority SafePack nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezést. Az ítélet szerint nem kíván jogalkotással élni ezen a területen az EU – közölte a főtanácsadó. Felhívta a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy
az unióhoz való csatlakozáskor a tárgyalási fejezetek egyike a nemzeti kisebbségvédelmi kérdéskör, de miután egy ország belépett az EU-ba, már nem foglalkoznak ezzel a témával.
Beszélt a fiatal jogászok szerepéről, akik a következő időszakban szerinte sokat tehetnek azért, hogy változzon a jelenlegi helyzet.
Megemlékezett a nemrég elhunyt Kincses Elődről is, felidézve: az erdélyi magyar jogász harcos egyénisége volt a kisebbségi jogvédelemnek. Érdemes lenne a nyári egyetemet Kincses Elődről elnevezni, és példaként állítani őt a következő jogászgenerációk elé – vetette fel Szili Katalin.