A zsidó és keresztény felekezetekben hívőként élőknek feladatuk és kötelességük, hogy az Ószövetség és az Újszövetség tanait nyitottá tegyék, békességben éljék meg, de mindenki megmaradjon a saját hitében és felekezetében – hangoztatta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára csütörtökön Kecskeméten, a Magyarhoni Zsidó Imaegylet és a Barankovics Izraelita Műhely által szervezett, a Szentírási közös úton: „A Lelki Vezető” című konferencián mondott köszöntőjében.
Soltész Miklós kiemelte: látható, hogy Európában is milyen szintű a zsidó- és a keresztényüldözés akár a liberális, akár a muszlim világ részéről. Éppen ezért,
ha nem kapaszkodunk össze és azt a tanítást, amelyet a Biblián keresztül kaptunk, nem vesszük komolyan és nem éljük meg nap mint nap, akkor a következő nemzedékeknek nem lesz mibe kapaszkodniuk.
A kereszténydemokrata politikus mindenkit arra biztatott, hogy a különféle hagyományokat és értékeket, illetve a közös erkölcsi tanításokat, amelyeket a saját felekezetében megkapott, tartsa erősen és föl ne adja.
A húsvéthétfőn elhunyt Ferenc pápáról felidézte, hogy
amikor a Szentatya az Eucharisztikus Kongresszusra Budapestre látogatott, a keresztény és zsidó közösségek kapcsolatát a Lánchídhoz hasonlította: nem olvasztja eggyé, de összekapcsolja tagjait, ahogy a híd a Duna két partját.
A Szentatya hangsúlyozta, hogy az antiszemitizmus veszélye még mindig jelen van Európában, és közös fellépést sürgetett – jegyezte meg az államtitkár.
Kuti József, a Kecskeméti Református Egyházközség elnök lelkésze arról beszélt, a békesség, a bűn, a bűnbocsánat, a bűnbánat, a megengesztelődés, valamint Isten és a felebarát szeretete olyan tanítások, amelyek azt mutatják, hogy Istennek van véleménye és elvárása is a társadalmi csoportokkal, közösségekkel szemben.
Weisz Péter, a Barankovics István Izraelita Műhely elnöke felidézte, hogy Ferenc pápa hirdette meg a zsidó-keresztény egymásra találás, megbékélés napját. Kiemelte azt is, hogy a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja, április 16-a kapcsán egyszerre kell fejet hajtani az áldozatok és az elhunytak emléke előtt.
Salacz László, Bács-Kiskun megye 1. számú választókerületének fideszes országgyűlési képviselője a konferencia címére utalva azt mondta, a lelki vezetők felelőssége most is abban áll, hogy világítótoronyként álljanak a viharban, így a hívő emberek közösségként és mint nemzet - ahogy hosszú történelmünk során mindig - visszatalálnak az élő hithez, a család és a közösség erejéhez.
Szeberényi Gyula Tamás, Bács-Kiskun megye 2. számú választókerületének fideszes országgyűlési képviselője hangsúlyozta: egy olyan korban, ahol az értékek kérdésessé válnak, az értékeket szándékosan megkérdőjelezik, egy ilyen bizonytalan helyzetben fontos, hogy kapjunk kapaszkodókat, támogatásokat, és az ilyen találkozások ebben segítenek.
Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsa alapító elnöke azt mondta,
Magyarország most a béke szigete, és ezt mindenképpen értékelni kell, hiszen ehhez kellett a politikusok ereje, az egyházi vezetők bölcsessége és összefogása és a nép befogadó szíve. Most azon országok közé tartozik Magyarország, ahol egy vallásos zsidó Budapest bármely pontján végig mehet anélkül, hogy atrocitások érnék; Bécsben, Brüsszelben vagy Párizsban ezt már nem teheti meg.
Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke levelében többek között megállapította: ma is nagy szükség van igazi lelki vezetőkre, akik önzetlenül, csakis Isten igéjét szolgálják, segítségére vannak embertársaiknak. A lelki vezetésnek Isten felé kell irányulnia, e cél nélkül csak egyszerű emberi támogatás lehet a másik ember felé.