Mi továbbra is következetesen nem szállítunk fegyvert, nem adunk pénzt a háborúra - mondta Simicskó István az Origónak. A KDNP frakcióvezetője a 2026-os választások kapcsán arról is beszélt, hogy a 106 egyéni választókerületben megtörtént a kiválasztása a jelölteknek, egy biztos, hogy a kormányzóképességét a Fidesz-KDNP több ízben bizonyította.
Orbán Viktor kormányfő megtartotta évértékelő beszédét. Ön melyik részét tartja a legfontosabbnak? A KDNP a bejelentett intézkedések esetében milyen konkrét javaslatot tesz majd?
Mi mindig onnan közelítjük meg egy kormánynak a tevékenységét, hogy mennyire érzékeli a családi, társadalmi problémákat, és milyen hangsúlyt helyez ezen csoportok támogatására. A KDNP alapvetően a családok pártja. A családok jelentik a társadalom alapsejtjeit, és nyilván támogatni kell és segíteni kell a mindenkori kormányzatnak, hogy minél több gyermeket vállaljanak a családok, hiszen ez jelenti Magyarország jövőjét.
Örömmel hallottuk, hogy egyrészt a CSED és a GYED jövedelemadó-mentességet fog élvezni, illetve már korábban elhangzott, és megerősítésre került a gyermekek után járó adókedvezmény megduplázása. Továbbá a két- és háromgyermekes édesanyáknak a teljes életük végéig tartó szja-mentesség bevezetése is nagy előrelépés jelent.
Az infláció megállítása kulcsfontosságú. Főleg az alapvető élelmiszerek vonatkozásában, hiszen eldöntötte a kormány már az elmúlt évben, hogy megpróbálja komoly célként elérni azt, hogy egymillió forint legyen az átlagkereset Magyarországon. A háború és az elhibázott szankciók formájában megjelenő válaszok Európa vezetői részéről helytelenek voltak, és komoly inflációt generáltak. A miniszterelnök a nyugdíjasokról sem feledkezett meg, hiszen a 13. havi nyugdíj most már beépül a nyugdíjfolyósító rendszerbe. Teljesen új elem, hogy például a zöldség-, gyümölcsvásárlásból az áfát megkapják majd az idősek.
Nagy Márton múlt héten már be is jelentette, hogy megkezdik a költségvetés tervezési folyamatát. Hogy látja, hogy mi az, ami a költségvetési vitában még javításra, módosulásra szorul ezekkel a bejelentésekkel?
A KDNP részéről többször hangsúlyoztuk, hogy van azért néhány olyan terület, például a szociális ágazat, ahol mindenképpen szükséges lesz további lépésekre, ha a gazdasági lehetőségek megengedik, akkor támogatni kell az idősgondozásban részt vevő ápolókat. Az egészségügyben dolgozók bére történelmi léptékben emelkedett. Ez okozott egy olyan elvándorlási folyamatot, hogy az idősgondozásban dolgozó ápolók jelentős része elment az egészségügybe, tehát a kórházakba dolgozni. Bízunk benne, hogy a jövőben a kabinet tudja kezelni ezt a problémát.
A háború esetleges lezárása a mostani helyzetben hogyan befolyásolhatja az ország mozgásterét?
Magyarország tudta és tudja hallatni a hangját, az egy fontos dolog, és elég jól átjön akár a világsajtón is.
A miniszterelnök eléggé karakteresen meg is fogalmazta az álláspontját: ez a béke melletti kiállás. Korábban ezen álláspont mellé a Vatikán csatlakozott, és most az amerikai elnökválasztást követően Trump elnök is. Látjuk is a vitákat, az ebből kialakuló megbeszéléseket.
Továbbra is ki kell állni Magyarországnak a béke mellett. Ráadásul egy szomszédos országról van szó, ahol élnek magyarok is Kárpátalján.
Éppen ezért nem mindegy, hogy hogyan zárul le ez a háború. Egy olyan békefolyamatot el tudnék képzelni, mint a délszláv háború végén volt, a daytoni békemegállapodás. Az amerikaiak megkerülhetetlenek ebben a kérdéskörben, tehát az ő véleményük egyértelműen számít. Bízom benne, hogy egyre közelebb kerülünk a tűzszünethez és a béketárgyalások megkezdéséhez. Nyilvánvalóan van egy gyakorlatias, az eddigi békemegállapodások okán kialakult rendszere ennek a folyamatnak. Így adott esetben létrejöhet egy demarkációs vonal az érintett területeken. Pozitív, hogy Trump megkezdte a tárgyalásokat. Előbb-utóbb véget kell vetni ennek az értelmetlen testvérháborúnak.
Mit tud tenni egy olyan helyzetben Magyarország, ha az EU a háború folytatása mellett áll ki?
Mi továbbra is következetesen nem szállítunk fegyvert, nem adunk pénzt a háborúra, ezt továbbra is tartani fogjuk, és mindenhol fölszólalunk a béke mellett. Ettől többet nem nagyon tudunk tenni. Fölkínáltuk Budapestet is tárgyaló helyszínnek, és sok-sok minden mást. Bízom benne, hogy azért az európai közvélemény is előbb-utóbb nyomást tud gyakorolni a saját kormányaira, már akik ilyen rendkívüli módon harcolni akarnak ebben az orosz-ukrán háborúban, hogy álljanak le ezzel. Az európai gazdaság sem úgy áll, hogy ezt megteheti hosszú távon.
Maradva még Európánál, nagy változás volt a KDNP életében, hogy hosszú évtizedek után elhagyták az Európai Néppártot. Mik az önök eddigi tapasztalatai a Patriótákkal? Hogy látják ennek a szövetségnek a jövőjét?
Rendszeresen egyeztetek Hölvényi Györggyel, aki egyetlen képviselőnk az Európai Parlamentben, és valóban nagyon sokáig bírta a néppártnak a sajátos változását. Végül úgy döntöttünk, hogy mi is a Patrióták közé állunk. A harmadik legnagyobb erő most az európai politikában a Patriótáknak a frakciója. Hölvényi György véleménye szerint ez egy nagyon jó együttműködés, tehát értelmes célok mentén dolgoznak, és nyilván bízunk benne, hogy tovább erősödik a Patriótáknak a köre.
Maga a patriotizmus, amely a hazaszeretetre épül, az egy szép eszmei gondolat.
Patrióta gazdaságpolitikára, patrióta társadalompolitikára van szükség, ez egy fontos jelző.
Abból a józan és normális nemzeti érzésből fakad, hogy egy igazi jó patrióta szereti a szülőföldjét, a hazáját, mert pontosan tudja, hogy semmivel sem pótolható értéket jelent számára. Ugyanúgy tiszteli más nemzetek patriótáit is, mert minden nemzetnek megvan a maga értéke, és ez a kölcsönös tiszteletre kell, hogy épüljön.
Lát-e még esélyt arra, hogy az Európai Néppárt megváltozzon?
Sosem szabad feladni, tehát mindig van esély a változásra. Valószínűleg a Manfred Weber vezette német delegáció nehezen fog tudni átállni, amíg ő vezeti őket, nem hinném, hogy nagy politikai fordulat következne be. Személyesen ismerhettem őt is, de ismerem, személyesen többször tárgyaltam is Ursula von der Leyennel is, hiszen ő maga is védelmi miniszter volt Németországban. Nagyon sajnálom, hogy az Európai Néppárt vezetői ennyire rosszul értékelik az Európa előtt álló kihívásokat, és nagyon-nagyon rossz válaszokat adnak.
A háborút mindvégig támogatták. A migrációval veszélybe sodorták egész Európa kulturális identitását,
és nem veszik észre, hogy egy növekvő fázisban lévő másik kultúra, másik civilizáció, az iszlám civilizáció milyen mértékben okoz maradandó változásokat Európa arcán. Nem ezért hozták létre az Európai Uniót Konrad Adenauerék, hogy egy önfeladó politikát folytasson.
Gyakorlatilag már zajlik a 2026-os választási kampány. A KDNP húsz éve kötött választási szövetséget a Fidesszel. Húsz év után milyen megállapodásra készülnek önök a választások előtt a Fidesszel?
Valóban ez már egy komoly időszak az együttműködésben. Ez egy erős szövetség, egy eredményes szövetség, hiszen négyszer nyertünk kétharmaddal a választásokon. Tehát az embereknek is, legalábbis eddig ez a szövetség tetszett, és érdemesnek találták arra, hogy folytassuk a munkát. Bízom benne, hogy az emberek többsége így fogja látni jövőre is. A 106 egyéni választókerületben megtörtént a kiválasztása a jelölteknek. Az előttünk álló egy évben nagyon nagy munkát várunk el minden választókerületi elnöktől, hiszen ezen múlik az ország sorsa. Egy biztos, hogy a kormányzóképességét a Fidesz-KDNP több ízben bizonyította.
Természetesen jól érzékelhetően erősen polarizálódott a magyar társadalom a Tisza Párt megjelenésével. Én mindig is azt mondtam, hogy az ellenfelek mindig értünk vannak. Az ellenfelek mutatnak rá a gyengeségeinkre. Márpedig senki sem tökéletes, mindenkinek vannak gyengeségei, és minden pártnak és pártszövetségnek vannak gyenge pontjai. Ha az ellenfél rámutat erre, és mi ezt tudjuk korrigálni, és fel tudjuk mutatni, hogy igenis képesek vagyunk a megújulásra, képesek vagyunk ezeket a gyenge pontokat kiigazítani, akkor ez nekünk jót tesz.
15 év kormányzás után persze érezhetik néhányan úgy, hogy ez már nagyon nagy idő, és inkább változás legyen. Azt azonban sokan tudják, hogy egy változás nem mindig teremt jobb helyzetet, sőt lehet rosszabb is. Jelen állás szerint a 106 egyéni körzetben 10-11 KDNP-s jelölt indul majd. A végső megállapodást pedig Orbán Viktor és Semjén Zsolt fogja aláírni.
Többször szóba került már az elmúlt hetekben is, hogy 80 éve alapították a KDNP-t. Hogy látja, hogy a mostani helyzetben mit ajánlanak az alapító atyák önöknek, mennyiben követik ezeket az intelmeket, hogy látja, hogy idén mennyire szervezik e köré a politizálásukat?
Mindig érdemes visszatérni a fundamentumhoz. Főleg egy ilyen gyorsan változó világban. Ne feledkezzünk meg arról, hogy miért is jött létre a KDNP és mi is a célja alapvetően. Nyilván a világ folyamatosan változik, de kell iránytű. Alapvetően szerintem a legfontosabb, hogy egy emberközpontú politikát vigyünk minden esetben.
Ennek pedig egyik konkrét eleme lesz idén, hogy a multinacionális bevásárlóközpontokban szeretnénk elérni, hogy a pénztáraknál mindenképpen legyen lehetőség a hagyományos fizetési módra. Tehát az automata pénztárgépek mellett legyen lehetősége a vásárlóknak „élő” pénztárosnál fizetni készpénzzel vagy kártyával. Ezzel párhuzamosan pedig szeretnénk bevezetni, hogy az időseknek, a kismamáknak, a kisgyerekeseknek és a fogyatékkal élőknek elsőbbséget biztosítsanak az üzletek pénztárainál.