Az orvosok, ápolók, egészségügyi dolgozók munkája példaértékű szolgálat, és abban a család támogatásának is kiemelkedő szerepe van - jelentette ki a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn Budapesten, a Semmelweis-nap alkalmából rendezett díjátadó ünnepségen.
Ezen alkalommal az orvosokat, egészségügyben dolgozókat ünneplik, azokat, akik nap mint nap embereken segítenek, gyógyítanak, visszaadják a teljes élet élésének lehetőséget. Mindig vannak olyanok, akik annak szentelik életüket, hogy másokat gyógyítsanak, amíg ember él a földön, addig orvosok is lesznek, mert a gyógyítás egyidős az emberiséggel - fogalmazott Rétvári Bence. Az egészségügyi dolgozók munkája elismerésének jeleként emelte ki, hogy
a jövő évi költségvetésben a korábbinál jelentősen nagyobb összeg áll az egészségügyi kassza rendelkezésére.
Minden nap tisztelettel adózunk azok iránt, akik születésünktől fogva mellettünk vannak és gyógyítanak, de mégis kell egy olyan nap, amikor az egész ország rájuk figyel és jobban megbecsüli azt a munkát, amelyet hivatásukként választottak, ez a nap Semmelweis Ignác születésnapja, a Semmelweis-nap - hangsúlyozta az államtitkár, hozzáfűzve, a Belügyminisztérium kitüntetéseit a szakma legkiválóbbjai kapják. A kereszténydemokrata politikus szerint
az orvosi, ápolói hivatás azért is emelkedik ki a többi közül, mert egész életre szóló elköteleződést kíván, ez a munka más emberek életét is jelentősen befolyásolja.
Az orvos az, aki előtt nem zárják be a biztonsági zárakat, rácsokat, akinek nem kell kopognia mások ajtaján, mert őt mindig várják, hogy jöjjön és segítsen - mondta Rétvári Bence.
Az orvosi eskü szövegéből többek között azt emelte ki, hogy egy orvos legfőbb törvénynek tekinti a betegek testi és lelki gyógyítását, az emberi életet minden megkülönböztetés nélkül tiszteli, tevékenysége soha nem irányul emberi élet kioltására, a betegek jogait, emberi méltóságát tiszteletben tartja, bizalmukkal nem él vissza, titkaikat haláluk után is megőrzi és arra törekszik, hogy megőrizze az orvosi hivatás tekintélyét és tisztességét. Aki ennek szentelte életét az elmúlt évtizedekben, azok érzik minden szó, mondat jelentőségét és súlyát - hangoztatta az államtitkár.
Úgy vélte, az orvosi, ápolói hivatással összefüggésben kiemelt fontosságú a család szerepe és nem véletlen, hogy oly sok orvos, egészségügyi dolgozó választ magának szakmabeli házastársat, hiszen egy orvos gondolkodásmódját, hivatástudatát, elköteleződését igazán csak egy másik orvos érti, értheti meg.
Rétvári Bence arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt tizenöt évben jelentősen bővült az orvosok, egészségügyben dolgozók száma,
ma kilencezerrel több orvos dolgozik Magyarországon, mint másfél évtizeddel ezelőtt, és erre szükség is van, mert egyre több a specialista, a csak saját szakterületén dolgozó.
Fontos, hogy ehhez az orvosbérek jelentős emelése is hozzájárult és egy kezdő orvos ma már nem 130 ezer forint körüli, hanem 680-700 ezres, egy több évtizede dolgozó orvos pedig már kétmillió forint feletti fizetéssel számolhat és ezekhez a bérekhez az ápolók fizetése is arányosítva lett.
Ez annak köszönhető, hogy a költségvetésben a korábbi összeg többszöröse, jövőre már több mint 3900 milliárd forint áll az egészségügyi kassza rendelkezésére; a kormány jövőre az idei évhez képest 280 milliárd forinttal többet fordít gyógyításra, az egészségügy fejlesztésére, a dolgozók bérére - közölte az államtitkár. Kiemelte:
az emberek egészségére a veszélyek korában is fontos többet fordítani, és a sikernek soha sem titka, hanem ára van.
A Semmelweis-napon díjazottak példát mutattak abból, hogyan kell gyakorolni ezt a hivatást, a nehézségek ellenére kitartottak a gyógyítás mellett.
Erre a hivatásra születni kell, illetve a család támogatására is nagy szükség van ahhoz, hogy valaki mások gyógyításának szentelje az életét. Nagyon örülünk, hogy megtalálták ezt a hivatást és kitartanak mellette, azt kívánom, hogy ez a nap munkájuk megerősítése legyen, Isten éltesse az egészségügyi dolgozókat! - zárta beszédét Rétvári Bence.
Az ünnepség keretében Rétvári Bence és Takács Péter egészségügyi államtitkár Pintér Sándor belügyminiszter megbízásából az egészség megőrzése, a betegségek megelőzése és a gyógyítás terén végzett kimagasló tevékenysége elismeréséül Semmelweis Ignác-díjban, Batthyány-Strattmann László-díjban, jutalomban részesített orvosokat, egészségügyi dolgozókat, illetve emléktárgyakat, miniszteri elismerő okleveleket adott át.