A benyújtott költségvetéstervezet szerint jövőre az eddiginél 280 milliárd forinttal több jut majd a magyar emberek gyógyítására - közölte Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön, az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI) megújult egységeinek ünnepélyes átadásán.
Rétvári Bence kiemelte:
mi továbbra sem a háborúra és Ukrajnára akarjuk költeni a magyar emberek százmilliárdjait, hanem a magyar emberek egészségére.
Az OSEI - közismert nevén Sportkórház - a 91. olyan kórház Magyarországon, amelyben az elmúlt években ilyen nagy léptékű korszerűsítés és fejlesztés történt – mondta az államtitkár. Hozzátette,
ez egy kilencmilliárd forintos beruházás, amelynek keretében 4500 négyzetméteren járóbeteg szakrendelőt alakítottak ki megújult infrastruktúrával, valamint 2400 négyzetméternyi terület teljes funkcióváltáson ment át, és a legkorszerűbb eszközök értek ide milliárdos nagyságrendben.
Rétvári beszélt arról is, hogy ma már több mint háromszoros a gyógyításra fordítható összeg, mint 2010-ben. A korszerűsítéseknek, valamint az egészségügyben dolgozók munkájának is köszönhetően
az elmúlt másfél évtizedben több mint két évvel nőtt Magyarországon a várható élettartam, az egészségben eltöltött évek számát pedig sikerült öt esztendővel növelni.
A Sportkórház is egy olyan intézmény, amely nemcsak a sportolóknak, hanem minden más magyar embernek is segíteni tud a gyógyulásban – mutatott rá a kereszténydemokrata politikus.
Az eseményen felolvasták Orbán Viktor köszöntő levelét, amelyben a miniszterelnök azt írta elfogult a Sportkórházzal kapcsolatban.
„Egyrészt azért, mert minden, a magyar sportolókat segítő intézmény közel áll a szívemhez, másrészt azért, mert több alkalommal is személyesen tapasztalhattam meg az itt dolgozók profizmusát. Ezek alapján teljes magabiztossággal jelenthetem, hogy sportolóink a legjbb kezekben vannak Önöknél. A lécet azonban mindig lehet, és kell is magasabbra tenni, különösen, hogy ez az intézmény éppen azokért a hősökért dolgozik, akik edzésről edzésre, versenyről versenyre mindent feltesznek arra, hogy dicsőséget szerezzenek Magyarországnak.
Sok évtizedes adósságot kezdtünk el törleszteni, hogy hozzáfogtunk a Sportkórház felújításához, ezzel is kifejezve hálánkat a patinás intézményért és az Önök munkájáért, akik, ahogy lassan háromnegyed évszázada folyamatosan, úgy a jövőben is ott fognak állni a magyar sport sikerei mögött. Nekünk kötelességünk biztosítani, hogy bajnokaink és jövendő bajnokaink a legkiválóbb körülmények között gyógyulhassanak” – hangsúlyozta levelében a kormányfő.
Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár közölte, az OSEI megújult egységeiben immár minden lehetőség rendelkezésre áll a teljes sportvertikum és minden olyan honfitárs számára, aki egészségi problémával látogat el ide.
„Nekünk az a feladatunk és a célunk, hogy minden lehetőséget a lehető legmagasabb szinten biztosítsunk a sportolóknak, beleértve azt a 350 versenyzőt, aki bekerült az LA10 programba, és akitől azt várjuk, hogy méltó módon képviselje hazánkat a 2026-as téli és a 2028-as nyári olimpián” – mondta Schmidt Ádám.
Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke azt emelte ki, hogy manapság a sportban már az edzéseken is az emberi teljesítőképesség határát kell súrolniuk a versenyzőknek. „Márpedig ez sérüléssel jár, a sportolók pedig a lehető legnehezebb betegek, hiszen úgy jönnek be ide, hogy mielőbbi, sőt, azonnali megoldást akarnak, rehabilitációra pedig nincs idejük, mert hamarosan újabb verseny van, amelyen indulni akarnak" – tette hozzá.
Felidézte, hogy a magyar kormány 15 évvel ezelőtt nyilvánította stratégiai ágazattá a sportot, és szembe kellett néznie a sportlétesítmények, valamint a Testnevelési Egyetem és a Sportkórház akkori állapotával. „Fantasztikus, ami azóta történt” – mondta Schmitt Pál.