Véget ért a 2024/25-ös tanév, ahol a megújult magyar szakképzés történetében először vizsgáztak az ötéves technikumi képzés első évfolyamának tanulói is, a 13. évfolyam végén. Rekordszámú szakmaszerzés történt és erősödés a felsőoktatásba való jelentkezésekben – értékelt közleményében csütörtökön a Kulturális és Innovációs Minisztérium.
A legnépszerűbb szakmák között idén is a villanyszerelő vezetett, de sokan választották a szakács, hegesztő, logisztikai technikus vagy éppen a szoftverfejlesztő szakmát is. A tanulók egy része a vizsgákat már teljesen digitálisan, interaktív formában teljesítette - az újítás sikerét jelzi, hogy az interaktív vizsgákon mindössze egy százalékos volt a sikertelenségi arány – emelték ki.
Hozzáfűzték: a vizsgák mellett az év más területeken is kiemelkedő eredményeket hozott. A technikumi érettségi után felsőoktatásba felvettek aránya folyamatosan nő: 2022 óta 57 százalékkal többen jelentkeznek egyetemre a technikumból. Továbbra is a technikumok a legnépszerűbb iskolák a 8. osztályt követően, hiszen tízből hatan a szakképzést választják. Az okleveles technikusképzések köre folyamatosan bővül, ősztől már 156 technikum 28 egyetemmel együttműködve, egyeztetett tanterv szerinti oktatást biztosít a diákoknak.
A következő években országos hatáskörű ágazati tudásközpontokat hoznak létre, amelyek öt városban, öt szakképzési centrum gondozásában valósulnak meg informatika és távközlés, gép- és járműgyártás, élelmiszer, elektronika és elektrotechnika, valamint gépészet ágazatokban – közölték.
Hangsúlyozták: a felzárkóztatás területén is kiemelkedő eredményeket hozott ez a tanév, a 2022/2023. évi tanévben 8,68 százalékos volt a lemorzsolódás, mindez az idei tanévre 5,86 százalékra csökkent. A korai iskolaelhagyás a 2023. évi 11,6 százalékról 2024. évre 10,3 százalékra mérséklődött. Ez is mutatja, hogy a felzárkóztatásban is sikeresek a szakképzés programjai, mint a Dobbantó Program, a Műhelyiskola, vagy az Esélyteremtési Program.
Kitértek arra is, hogy az őszi WorldSkills világversenyen Lyonban Magyarország az összesített 10. helyen végzett több mint 60 ország mezőnyében. Fiatal szakembereink 2 arany-, 2 kiválósági aranyérmet és számos egyéb elismerést hoztak haza, bizonyítva, hogy a magyar szakképzés világszínvonalú.
Idézték Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkárt, aki szerint
a magyar szakképzés újra valódi életpályát kínál.
„A megújult szakképzés ma már nem második választás, hanem biztos jövőt és fejlődési lehetőséget nyújt. Versenyképes tudást, stabil munkalehetőséget és akár felsőoktatási továbbtanulást kínál a fiataloknak, mindezt piacképes, naprakész tartalmakkal és korszerű környezetben. A most záruló tanév sikerei egyértelműen azt mutatják, hogy a magyar szakképzés visszanyerte méltó rangját, köszönet érte minden oktatónak, intézményvezetőnek és a diákoknak” – fogalmazott a kereszténydemokrata politikus.