A Pfizer vakcinája tulajdonképpen magyar. Sok magyar szakember dolgozott rajta, büszkék lehetünk Karikó Katalinra – mondta a miniszterelnök.
Magyarország technikailag készen áll a koronavírus elleni oltások tömeges és gyors beadására, amennyiben nagy mennyiségben érkezne vakcina az országba - mondta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában.
A kormányfő hangsúlyozta,
JELENLEG 35 EZER EMBER BEOLTÁSÁRA ALKALMAS VAKCINA ÁLL RENDELKEZÉSRE, AMELYET A KORMÁNY OLTÁSI TERVE ALAPJÁN AZ ORVOSOK ÉS MÁS, EGÉSZSÉGÜGYBEN DOLGOZÓK KAPNAK MEG ELSŐKÉNT.
Kiemelte, amennyiben hirtelen több millió vakcina állna rendelkezésre, akkor azok beadása a több mint tízezer választási helyszínen történhetne meg,
AZ ÁLLAMPOLGÁROKNAK TEHÁT ODA KELLENE MENNIÜK, AHOL SZAVAZNI SZOKTAK.
Orbán Viktor megjegyezte ugyanakkor, mostani tudásuk szerint nem várható rövid időn belül több millió vakcina, mivel jelenleg a gyártók sem tudnak megbízható szállítási mennyiségeket és időpontokat mondani.
Hangsúlyozta,
A NYUGATRÓL ÉRKEZŐ VAKCINÁKAT AZ EURÓPAI UNIÓ INTÉZI", A TAGÁLLAMOK UGYANIS ABBAN ÁLLAPODTAK MEG, HOGY EGYBEN RENDELNEK ÉS BRÜSSZEL IGAZSÁGOSAN SZÉTOSZTJA A VAKCINAADAGOKAT.
„Nem vagyok elégedett a tempóval, mert vannak olyan gyártók, amelyeknek a termékei hamarabb voltak elérhetőek Kanadában, Nagy-Britanniában, Izraelben, mint például az Európai Unióban" - mondta a kormányfő, majd hozzátette, nem róható fel Brüsszelnek, hogy ők is ki vannak szolgáltatva a gyógyszeripari cégeknek.
Orbán Viktor megjegyezte, a tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy az uniós kvótán felül is rendeljenek oltóanyagot, Magyarország is próbálkozik ezzel, hasonlóan Németországhoz. Ez nem számít az európai megállapodás megszegésének, mivel abban nem szerepel, hogy az elsőbbséget élvező lekötött kvótán felül ne lehetne kétoldalú megállapodással is rendelni vakcinákat - tette hozzá.
A miniszterelnök kiemelte, a kabinet elsősorban a keleti fejlesztésű vakcinákkal foglalkozik, amelyek közül
AZ OROSZBÓL VÁRHATÓAN NEM ÁLL MAJD RENDELKEZÉSRE ELÉG MENNYISÉG, A KÍNAI OLTÁS UGYANAKKOR ÍGÉRETESEBB, BÁR JELENLEG MÉG AZ SEM ELÉRHETŐ.
Ideális esetben a magyarok választhatnak majd, hogy a nyugati vagy kínai vakcinával kívánják beoltani magukat.
Orbán Viktor azt mondta, nem akar spekulálni arról, milyen ütemben érkezik majd oltóanyag: ha „sok vakcina van itt, akkor sokat és gyorsan oltunk", ha lassabban érkezik, akkor lassabban és keveset.
Hangsúlyozta,
NEM IGAZAK AZOK AZ ELLENZÉKI ÁLLÍTÁSOK, HOGY A KORMÁNYNAK NE LENNE OLTÁSI TERVE,
hiszen az országos tisztifőorvos mellett ő maga is számtalanszor elmondta, milyen sorrendben oltják majd be az embereket: az egészségügyi dolgozók után a szociális területen dolgozók következnek, majd a veszélyeztetett, idősebb korúak, majd a rendvédelmi szervek.
A kormányfő szólt arról is, a járvány megtanította, hogy minden országnak kell rendelkeznie saját oltóanyag előállítására képes ipari kapacitással, még akkor is, ha azok „békeidőben" veszteségesek, a kormány pedig mindent megtett ennek érdekében.
Orbán Viktor azt mondta,
A PFIZER CÉG OLTÓANYAGA VALÓJÁBAN EGY MAGYAR VAKCINA".
Kifejtette, a napokban hosszan beszélt Karikó Katalin biokémikussal, és megértette, hogy ugyan egy német professzor is „benne van ebben a dologban, de legtöbben magyarok dolgoznak a kutatásban", ezért
kis túlzással, de nyugodtan mondhatjuk, hogy ez egy magyar vakcina, amerikai pénz és magyar ész van benne".
A miniszterelnök kiemelte, a baloldal által leszólt
MAGYAR EGÉSZSÉGÜGY SOKKAL JOBBAN HELYT ÁLLT A JÁRVÁNYBAN, MINT SZÁMOS ELŐKELŐBB HELYRE ÉRTÉKELT ORSZÁG EGÉSZSÉGÜGYI RENDSZERE.
„Itt nem haltak meg emberek azért, mert nem volt ellátás a kórházban, itt nem kellett a folyosókon fektetni az embereket, itt nem kellett az orvosoknak arról dönteni, hogy melyik beteg maradjon életben a kevés lélegeztetőgép miatt" - sorolta.