Elindul a társadalmi egyeztetés a helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslatról; a kormány azoknak az önkormányzatoknak kíván segíteni az intézkedésekkel, amelyek úgy érzik, hogy a beköltözők nagy száma megváltoztatja a településképet, a település hagyományos szerkezetét - a részletekről Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter beszélt szerdán az M1 és a Kossuth rádió reggeli műsorában.
A tárcavezető elmondta: sok panasz érkezik arról, hogy az egymást követő beköltözési hullámok már terhet jelentenek az adott településnek, mert a korábbi népességszámra kiépült infrastruktúra nem elég teherbíró, a helyi közösségek felhígulnak, eltűnnek. Ezért sokan azt kérték, hogy a kormány valamilyen formában nyújtson jogi segítséget azon településeknek, amelyek kontrollálni, csillapítani akarják a beköltözési hullámokat.
A budapesti agglomeráció, a Velencei-tó környéke, és a balatoni térség keleti része érintett a problémában
- emelte ki Navracsics Tibor. Hozzátette, 3100 önkormányzat van, ebből kétezernek csökken a népessége, az ő számukra ez nyilvánvalóan nem probléma, a maradék 1100-ból 700-800 örül, hogy nő a település népessége.
Ez a törvényjavaslat annak a körülbelül 300 településnek kíván segítséget nyújtani, akik ezt veszélyként vagy tehertételként élik meg; az a cél, hogy olyan jogi eszközöket, lehetőségeket nyújtsanak, amelyek egy jogállamiságban kiállják a bírósági eljárások, az alkotmányosság próbáját
- hangsúlyozta a miniszter. Kifejtette: képviselő-testületi döntésekről lesz szó, az előzetes konzultációk eredményeként pedig öt megoldás körvonalazódik. Ezek a helyi adózással kapcsolatos többletkötelezettség; a lakcímbejelentéshez, illetve az ingatlanvásárláshoz kötődő feltétel meghatározása (mint például közösségi erőfeszítéshez való többlethozzájárulás); elővásárlási jog biztosítása a helyben élő polgároknak. Az ötödik a teljes tiltás, amikor egy falu kimondhatná, hogy ha ott egy ház eladóvá válik, azt csak az ott élők, vagy korábban ott élők és visszaköltözők, vagy ott élő közeli hozzátartozóhoz költözők, illetve munka céljából letelepedni szándékozók vásárolhatják meg.
Tehát öt lehetőség van, a viszonylag egyszerűtől az egészen drasztikusig, hiszen a legutóbbi valóban meglehetősen drasztikus és erőteljes lépés lenne - mutatott rá Navracsics Tibor.
A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában ezt azzal egészítette ki, hogy a tiltás azoknak szólna, akik kívülről jönnek, és befektetési céllal vásárolnának ingatlant. Ezt az - elsősorban ingatlanforgalmazók által - vitatott pontot "mozgó elemnek" nevezte, de közlése szerint a másik négynek teljes a támogatottsága.
Beszélt arról is, hogy lejárt a Versenyképes Járások program pályázati határideje, a járások benyújtották fejlesztési igényeiket. A program céljának nevezte, hogy az eddigi egymásra utaltságból együttműködést alakítson ki. "Területi együttműködésnek próbálunk megágyazni - fogalmazott a miniszter, hozzáfűzve, úgy tűnik, sikerrel, mert a benyújtott projektek azt mutatják, hogy szövetségek alakulnak járáson belül, akár két-három település összefogásával, de egész járások is dolgoznak ki projekteket.
A járások 250 vagy 500 millió forintos támogatási összeggel rendelkeznek. Olyan, a mindennapi élet szempontjából fontos beruházásokat valósítanak meg, mint a térfigyelő kamerarendszer, a traffipax, eszközbeszerzés az egészségügyi ellátó és oktatási rendszerben. Ezek nem csak egy-egy település, hanem az adott térség lakói számára fontosak - szögezte le Navracsics Tibor.
Közölte, kifejezetten az a cél, hogy az országos és a helyi fejlesztéspolitikai célokat leginkább szolgáló projektek valósuljanak meg. Emlékeztetett, hogy a Versenyképes Járások program elején sok volt az ellenző hang, "politikai értelemben is, de sokan egészen egyszerűen féltették az önkormányzatok pénzét". Nagyon kellemes tapasztalatnak nevezte, hogy
mára átfordult a hangulat, mindenhonnan pozitív visszajelzések érkeznek, és a koncepciót korábban vitató polgármesterek közül többen is jelezték, nekik is jót tett, hogy szóba kellett állniuk a környékbeli polgármesterekkel. Ilyen értelemben a Versenyképes Járások program valóban az egymásra utaltság korszakát lezárva az együttműködés korszakát nyitja meg
- fogalmazott a kereszténydemokrata politikus.