A cél egy erősebb jogi eszköztár kialakítása az önkormányzatok számára – hangsúlyozta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter, a KDNP politikusa a közösségi értékvédelmi konzultáció keddi, Fejér vármegyei állomásán.
Navracsics Tibor az MTI kérdésére elmondta: a miniszterelnök évértékelőn elhangzott beszéde alapján azt vizsgálják jelenleg, hogy mit tudnak tenni a kistelepülések önazonosságának védelme érdekében.
Jelezte, hogy
készítettek egy Alaptörvénymódosítás-vázlatot, amely megteremtené a közösségek önazonossághoz való jogát, mint alkotmányos alapjogot, a részletszabályokat pedig egy sarkalatos törvényben szeretnék majd elfogadtatni az Országgyűléssel tavasszal."
A miniszter kiemelte, hogy a kormány csak egy lehetőséget akar biztosítani a helyi közösségeknek, hogy a jogállam kritériumainak megfelelően tudjanak gondoskodni a saját védelmükről, ez a rendelkezés nem lesz kötelező érvényű.
A települési önrendelkezéssel kapcsolatban kifejtette,
amennyiben egy település úgy érzi, hogy elérte a népességének a felső határát, és már nem akar tovább növekedni, mert az a település jellegének, vagy eredeti társadalmi szerkezetének megváltozását eredményezné, akkor különböző korlátozó intézkedéseket tudna bevezetni."
Példaként említette az ingatlanvásárlás tilalmát és az adózási kötelezettség előírását, majd hozzátette: öt ilyen lehetőséget vázoltak fel a településvezetőknek, de eddig még nem érkezett pluszjavaslat.
A miniszter fontosnak nevezte, hogy biztosítsák a diszkriminációmentességet, tehát a települések nem diszkriminálhatnak a döntéssel népcsoportot, társadalmi csoportot, felekezetet. Másrészt a törvényben meghatároznának olyan természetes mentességi okokat, mint például a helyben született, majd oda visszaköltözni szándékozó emberek mentessége, vagy az állami feladatot ellátó orvos, tűzoltó, tanár és rendőr ingatlanvásárlási lehetőségének biztosítása.
Navracsics Tibor az előadásában rámutatott:
vélhetően Budapest és a megyei jogú városok nem szeretnének tilalmakat, viszont a kisközösségek élni akarnak vele."
Beszélt arról is, hogy az országon belüli vándorlás eredményeként Budapest 330 ezer embert veszített 1990 óta, így 1,7 millióan lakják, ugyanakkor az agglomerációja 1,3 milliósra duzzadt ezen időszak alatt.
Megjegyezte, hogy Fejér vármegyében is kiköltöznek a nagyvárosokból a környező településekre főként az ingatlanárak növekedése miatt, a munkahelyek és iskolák viszont "a városban maradnak", de az érintettek visszajárnak vásárolni is.
A tárcavezető jelezte, hogy
a koronavírus-járvány óriási lökést adott a Budapestről kitelepülők számára, akik alapvetően a községekbe menekültek, így nem véletlen, hogy - 2022-es adatok alapján - az Európai Unió harmadik legtöbbet ingázó nemzete a magyaroké."
Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy számításaik szerint 2000 település elnéptelenedéssel küzd, ugyanakkor van 1000-1100 növekvő népességgel birkózó település, ahol veszélybe kerültek az alapértékek.