Nacsa Lőrinc: Magyarország és Szlovénia hasonló elveket vall az őshonos nemzeti kisebbségekről való gondoskodásban

Magyarország és Szlovénia hasonló elveket vall az őshonos nemzeti kisebbségekről való gondoskodásban, és az elmúlt 30 évben sok ügyben dolgozott közösen azért is, hogy Európában az őshonos nemzeti kisebbségek jogai, a nemzeti kisebbségekhez tartozó emberek biztonsága, valamint az együttélési forma biztosítva legyen – hangsúlyozta a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára, a KDNP politikusa csütörtökön a kelet-szlovéniai Muraszombatban (Murska Sobota), az Együttélés Háza rendezvénytermének ünnepélyes átadásán.

Nacsa

 

Nacsa Lőrinc kiemelte: mindkét kormány anyagi erőforrásokat összpontosít és csoportosít arra, hogy az őshonos nemzeti kisebbségi közösségek, azok gazdasági ereje, valamint kulturális identitása megerősödjön, és ezáltal a határ menti régiók gazdasági ereje és népességmegtartó képessége is növekedjen.

Megköszönte Szlovéniának azt a hosszú éveken át tartó együttműködést, amelynek eredményeképpen létrejött a szlovén-magyar közös alap, és annak beruházásai is elindulhattak.

Ezek olyan programok és projektek, amelyeket az elmúlt években közösen vagy külön-külön, de az itt élő magyarok, vagy a Magyarországon élő szlovénok érdekében indítottak, és mindkét kormányban támogatást élveztek" 

– mutatott rá.

Mint mondta: ennek szellemében Magyarország kormánya 200 millió forinttal támogatta az Együttélés Háza beruházást, hogy Muraszombatban létrejöhessen egy olyan találkozási pont, kulturális együttélést szimbolizáló hely, amilyen a mostani.

Ugyanakkor az együttélés nem elég, nem elégedhetünk meg azzal, hogy csak együtt éljünk, együtt is kell dolgoznunk"

– emelte ki. Együtt kell dolgozni azoknak a felelős személyeknek, akik sikerre tudják vinni azokat a döntéseket, amelyek a helyben élők megmaradását és identitásának megerősödését szolgálják - fűzte hozzá.

Európa ezen részén, Közép-Európában, együtt kell dolgozni a békéért, a gazdasági lehetőségekért, az őshonos nemzeti kisebbségek jogaiért és az érdekek európai szintű érvényesítéséért is - hangsúlyozta, megjegyezve: csak ebben az esetben lehet előrelépést tenni az itt élő népek békességéért és együttműködéséért.

Úgy vélte: a konfliktusokat és a múltbeli kérdéseket most kicsit félre kell tenni, és azokra kell összpontosítani ezekben a válságokkal terhelt időkben, amelyek most állnak előttünk.

Ennek az együtt dolgozásnak, együttműködésnek nincsen alternatívája, és ebben helye van a szlovénoknak, a magyaroknak és a körülöttünk élő nemzeteknek is"

– húzta alá.

Úgy vélte: csak a béke garantálhatja azt a fejlődést, amelyre a következő időszakban a népeknek nagy szüksége lesz. Helyi szinten, közösségi szinten, ezt az együtt dolgozást szimbolizálja a most átadott Együttélés Háza is - mondta.

A közösség akkor él, ha az ünnepek megélésére megfelelő hely áll rendelkezésre, ha azokat a kulturális értékeket át tudják adni, amelyeket a szülőktől kaptak, és ha megvannak azok a helyszínek és azok a programok, amelyek segítenek a közösségi életben - fogalmazott az államtitkár, aki egyben gratulált a Muraszombati Baráti Kör fennállásának 35. évfordulója alkalmából, amely egyesület szintén helyet kapott az épületben.

Az épület átadását követően tartották a Hungarikumok a Föld körül elnevezésű kiállítás megnyitóját is, Miklós Beatrix, a Hungarikum Programiroda vezetőjének, a kiállítás kurátorának bevezető ismertetésével.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!