A kormány néhány éve új fejezetet nyitott az áldozatsegítésben - mondta az igazságügyi miniszter a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségével kötött együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásán hétfőn Budapesten. Hanusi Péter, a TÖOSZ elnöke kijelentette, biztos abban, hogy az együttműködés gyümölcsöző lesz.
Tuzson Bence fontos pillanatnak nevezte az együttműködés megkötését, azt mondta, a partnerség révén hamarosan el fogják érni, hogy az országban minden megyeszékhelyen legyen áldozatsegítő központ.
Magyarország óriásit lépett előre az áldozatsegítés területén - hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: korábban a büntetőjog központjában az áldozatok helyett mindig a bűncselekmény és a bűnelkövető állt, ezen a gondolkodásmódon pedig változtatni kellett.
2010-hez képes radikálisan csökkent a bűncselekmények száma, de mindig lesznek olyanok, akik bűncselekmény áldozatává válnak. Őket meg kell védeni, ezt pedig csak összefogással tudjuk megtenni – szögezte le Tuzson Bence.
A tárcavezető közölte: az áldozatsegítő központok megnyitásának köszönhetően már közvetlenül képesek eljutni az áldozatokhoz, akiknek az anyagi támogatás mellett lelki támaszt is nyújtanak, valamint segítik őket abban, hogy tudják, hová fordulhatnak, ha bajba kerülnek.
Tuzson Bence külön kiemelte a gyermekek védelmének fontosságát, jelezve, az áldozatsegítő központok a gyerekek védelmére, a gyerekekkel való foglalkozásra is felkészültek.
A miniszter megköszönte a TÖOSZ-nak az együttműködést, úgy fogalmazott: „az egész munka nem érne semmit, ha nem lennének partnereink”; a szövetség az ország több mint felét átfogja, több mint 1700 önkormányzat tagja a TÖOSZ-nak. „Óriási jelentősége van ennek a jövőre nézve is, hiszen minél több áldozathoz el kell jutnunk – hangoztatta Tuzson Bence, megjegyezve: munkájuk sikeréhez az állam, az önkormányzat és a civil szféra összefogása szükséges.
Hanusi Péter, a TÖOSZ elnöke, Mátészalka kereszténydemokrata polgármestere kijelentette: a bűncselekményeket jobb megelőzni, mint büntetni.
A TÖOSZ nagy-nagy tisztelettel fogadta a magyar kormány kezdeményezését, hogy országos szinten megjelentetik az áldozatsegítő pontokat
- fogalmazott, hozzáfűzve, az önkormányzatok is próbálnak előre lépni ezen a területen. Azt mondta, várakozással tekint a közös munkára, és biztos abban, hogy ez egy gyümölcsöző együttműködés lesz.