A Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár adta át szombaton Szentgotthárd rábatótfalusi városrészén a helyi szlovén nemzetiség hetvenmillió forintból felújított kultúrházát és könyvtárát.
Soltész Miklós hangsúlyozta: a megújult közösségi ház jól szolgálja a városrész lakóit, a rábavidéki szlovének helyben maradását, erősíti nemzetiségi kultúrájukat és hitüket, amelynek szavai szerint szintén nemzetmegtartó ereje van.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány a Rábavidéken élő szlovének képviselőivel közösen dolgozta ki és indította el azt a térségfejlesztési programot, amelynek köszönhetően a rábatófalusi kultúrház is megújulhatott.
Üzenetértékű, hogy nálunk senkit nem zavar, ha közös ünnepen egymás után hangzik el a szlovén és a magyar himnusz, ha a közös erővel megújított épületen egymás mellett lobog a két zászló, hogy egyszerre vágják át a két nemzet színű szalagot
- fogalmazott a kereszténydemokrata politikus. Hozzáfűzte: ez az, ami normalitás, nem pedig az, ami Kárpátalján egy magyar honfitársunkkal, kétgyermekes családapával megtörtént, akit a kényszersorozók egyszerűen agyonvertek. Ami ott történik, az nem normális, bűnt bűnre halmoznak az ottani vezetők és a rettenetes háború.
Kissné Köles Erika, az Országgyűlés szlovén nemzetiségi szószólója elmondta: a Szlovén Rába-vidék Térségfejlesztési Program során a célzott támogatás felhasználásának feltételrendszeréről kormányhatározat döntött. Az Országos Szlovén Önkormányzat támogatásra javasolta a kultúrház épületének felújítását célzó projektet, amire 63 millió 940 ezer forint támogatást nyertek el, ezt Szentgotthárd önkormányzata saját forrásból egészítette ki, hozzájárulva az épület energetikai fejlesztéséhez, megoldva a kazáncserét, a nyílászárók cseréjét és a világítás korszerűsítését.
A projekt magában foglalta az épület tetőszerkezetének és homlokzatának felújítását, a tetőtér beépítését, ahol a Szlovén Nemzetiségi Önkormányzat részére egy irodahelyiséget is kialakítottak. Az épület nagytermét megnyitották az udvar felé, amely megkönnyíti majd a nagyobb rendezvények lebonyolítását, a könyvtár pedig új bejáratot kapott. Rábatótfalu megújult közösségi és kultúrháza a közösségépítés és a generációk együttműködésének helyszíne, értékőrző és értékközvetítő szerepe van, óvoda és iskola híján az épületet a szlovén nemzetiségi nevelésre, a hagyományok átadására is használják majd - fejtette ki a szószóló.