Mi a budapestiek mellett állunk, akármilyen színű vezetősége van a városnak, ugyanakkor a cselekvőképes vezetéshez és a valódi átláthatósághoz ragaszkodunk – mondta Latorcai István, közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettes a Mandinernek.
Két hete tartanak a tárgyalások a Fővárossal, hogy látja, vannak már eredmények?
Már azt eredménynek tartom, hogy ezek a tárgyalások megkezdődtek, hiszen látszik, hogy Karácsony Gergely vezetése alatt veszélyesen bizonytalan helyzet állt elő Budapesten, mondhatni, hogy csődközeli állapotba került a főváros.
Azt már látjuk, hogy óriási mennyiségű pénz sorsát szükséges felderíteni, hiszen hatalmas vagyon elherdálásának gyanúja állhat fenn. Az átvilágítás eredményét ugyanakkor természetesen nem előlegezném meg. A kormány – és ezzel főpolgármester úr is egyetértett – Domonkos Lászlót, az Állami Számvevőszék korábbi elnökét kérte fel erre a feladatra, aki egyébként elnöksége alatt többször vizsgálta már a Fővárosi Önkormányzati pénzügyi helyzetét. Domonkos László első feladata a diagnózis felállítása lesz. Rá kell jönnie, pontosan hova került a Fővárosi Önkormányzat kasszájából az adófizetők pénze.
Bárhogyan is lesz, nem szabad hagyni, hogy a Karácsony-Tisza koalíció felelőtlen gazdálkodásának árát a budapestiek fizessék meg. A nemzet fővárosát működtetni kell, a kormány pedig ebben – a korábbiakhoz hasonlóan – továbbra is partner.
Mi azt valljuk, hogy ilyen körülmények között a tárgyalások és a konstruktív együttműködés jelent megoldást, nem pedig a budapesti tömegközlekedés önkényes, jogi aggályokat felvető leállítása, amellyel a budapesti polgárokat büntette a főpolgármester.
Milyennek ítélte a Főváros vezetését, Karácsony Gergelyék konstruktívan álltak a tárgyalásokhoz?
A Karácsony-Tisza koalíció hozzáállása alapján azt látjuk, hogy nagy lehet a baj. Az eddig tárgyalásokon kifejezetten konstruktívnak tűnt a főpolgármester, ami a helyzet súlyosságát tekintve teljességgel érthető és elvárható tőle. Sajnálatos módon Karácsony Gergely azóta ismét a tények elferdítésének eszközéhez nyúlt, azonban a kormány részéről mi továbbra is ragaszkodunk a tárgyilagos párbeszédhez.
Mindenképpen fájdalmas látni, ahogyan Karácsony Gergely és szövetségesei a 2019-ben rendezett pénzügyi helyzetben lévő fővárost szűk 6 év alatt a csőd szélére juttatták.
Miközben Karácsony és csapata több mint 200 milliárd forintos tartalékot vett át Tarlós Istvántól, – a kormány gazdaságfejlesztési beruházásainak köszönhetően – a főváros helyi iparűzési adóból befolyt bevételei majdnem megduplázódtak: 164 milliárd forintról 322 milliárd forintra nőttek.
A főváros által befizetendő szolidaritási hozzájárulás mértéke ennek megfelelően ugyan nőtt, azonban a Budapestnek juttatott működési támogatások is emelkedtek, tehát összességében több forrás – egészen pontosan 93 milliárd forinttal több – áll a Fővárosi Önkormányzat rendelkezésére, mint 6 évvel korábban. A csődhelyzet ebben a megvilágításban még inkább aggasztóvá válik és jogosan merülhet fel minden emberben a kérdés: hová lett a pénz?
Látszik az is, hogy vezetési válság van Budapesten, hiszen nincs fenntartható költségvetés. Immár egy éve tart ez az állapot, ami törvényszerűen vezetett a csődközeli helyzethez és a működésképtelenség határára.
A teljes interjú itt olvasható