Ha beerőltetik Ukrajnát az EU-ba, akkor Magyarországnak és más közép-európai országnak sem fog jutni európai uniós forrás, mindent oda kell adni az ukránoknak - jelentette ki Hollik István csütörtökön az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában. A KDNP országgyűlési képviselője beszélt arról is, „komoly erők indultak meg annak érdekében, hogy a magyar kormányt az álláspontjából kibillentsék, vagy magát a magyar kormányt billentsék ki a hatalomból”.
Hollik István szerint még az is előfordulhat Ukrajna tagságával, hogy nemcsak forrás nem jut, hanem még Magyarországnak kell befizetnie az uniós kasszába. A tagsággal az is kérdéssé válik, hogy meg tudják-e tartani a családi adókedvezményt vagy a 13. havi nyugdíjat, mert annyiba kerülne Ukrajna fölzárkóztatása. Az európai bizottság becslése alapján csak az ország újjáépítése 500 milliárd euróba kerülne – figyelmeztetett.
Hozzátette, Ukrajna GDP-je mindössze 25 százaléka volt az uniós átlagnak a háború előtt. Viszonyításképpen, Magyarország esetében ez közel 55 százalék volt. Egy gazdaságilag visszamaradt ország akar belépni, amelynek tulajdonképpen nincs saját tulajdona, hiszen a földjei már idegen kézben vannak - mutatott rá a KDNP-s képviselő.
Emlékeztetett, Donald Trump amerikai elnök egyértelművé tette, hogy az Ukrajnának adott amerikai pénzeket vissza akarja szerezni, a ritkaföldfémek kapcsán pedig úgy fogalmazott, ami a föld fölött van, az már nem Ukrajnáé, de ami a föld alatt van, az sem lesz sokáig már Ukrajnáé.
Az ukrajnai csatlakozás súlya összemérhető a migrációéval, ami Európa számára egy lassan ölő méreg
– mondta Hollik. Megjegyezte, már több millió ember hagyta el Ukrajnát és minél tovább tart a háború, annál kisebb az esély arra, hogy azok, akik letelepedtek Európában, hazatérjenek. Magyarországon több mint ötezer ukrán gyermek tanulhat anyanyelvén.
A csatlakozásnak biztonsági és egészségügyi kockázatai is vannak és az uniós munkaerőpiacra is komoly hatást gyakorolna – sorolta a képviselő. Műsorvezetői kérdésre kifejtette,
az ukrán-magyar kapcsolat feszült, láthatjuk, hogy akár titkosszolgálati módszereket is hajlandók bevetni azért, hogy a magyar kormányt gyengítsék, és ezzel hozzák önmagukat jobb helyzetbe.
Komoly erők feszülnek és indultak meg annak érdekében, hogy a magyar kormányt az álláspontjából kibillentsék, vagy magát a magyar kormányt billentsék ki a hatalomból – fogalmazott Hollik.
A Voks2025 véleménynyilvánító szavazással kapcsolatban hangsúlyozta, ez az egyetlen Európában, amelyben megkérdezik az emberek véleményét Ukrajna csatlakozásáról. Annak tétjéről pedig úgy vélekedett, ha Ukrajna csatlakozik, akkor a magyarok szegényebbé válnak, ha nem csatlakozik, akkor a magyar gazdaság tovább tud növekedni és minden magyar ember tud egyet lépni előre.