Az Unióban a vétó intézménye tudja biztosítani az egyenrangúságot, de Brüsszel már ott tart a birodalomépítésben, hogy ezt az eszközt is ki akarják csavarni a tagállamok kezéből – hangsúlyozta Hollik István pénteken a Hír Tv műsorában.
A KDNP országgyűlési képviselője azt mondta, a migrációs válság rámutatott, mennyire diszfunkcionálisan működik az Európai Unió, illetve mennyire kezd hatalmi, birodalmi központként működni.
Az Unió alapszerződése alapján világos, mi az, ami közös, és mi az, ami tagállami hatáskör. A menekültpolitika például közösségi hatáskör, a bevándorláspolitika viszont tagállami hatáskör. Brüsszel azonban lopakodó jogalkotással elkezdett bevándorláspolitikával kapcsolatos ukázokat megfogalmazni a tagállamoknak, elkezdett diktálni a tagállamoknak, és mi erre mondtunk nemet – idézte fel Hollik István. Rámutatott:
az Unióban a vétó intézménye tudja biztosítani az egyenrangúságot; ha egy tagállamnak valami nem áll érdekében, akkor vétózhat, és akkor nem alakítható ki közös álláspont. Akkor is vétóznia kell, ha „26:1 az állás”, de valami a nemzeti érdekkel ütközik.
És már ott tartunk a birodalomépítésben, hogy ehhez is hozzá akarnak nyúlni, egyre több esetben hoznak többségi döntést – emelte ki a KDNP politikusa. Leszögezte: ezt az eszközt is ki akarják csavarni a tagállamok kezéből. Ezzel Európa nem előre megy, hanem hátra.
Hollik szerint ahogy 2015 után a bevándorlás volt a meghatározó kérdés, most az, hogy Ukrajnát Brüsszel be tudja-e erőltetni az Európai Unióba vagy sem. Ha beerőlteti, abba tönkre fogunk menni – vélte a képviselő. Közölte: az Európai Bizottság számításai szerint Ukrajna újjáépítése 500 milliárd euróba kerülne, az elmúlt három évben pedig az Unió 150 milliárd Eurót költött Ukrajna támogatására, ami nagyjából egy éves uniós költségvetési pénz, és most hiányzik.
Magyarországon vagy minket támogatnak az emberek, vagy beállnak a Tisza párt mellé, amely behódolt Brüsszelnek – hangoztatta Hollik István.