A gyermekekkel szemben elkövetett bármilyen visszaélést üldözni kell és a kormányzat üldözni is fogja - hangsúlyozta a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára kedden a Bács-Kiskun vármegyei Tass-Alsószenttamáson.
Soha nem született annyi szigorító szabály a gyermekek védelme érdekében, mint az elmúlt öt évben; ebben a kérdésben nem lehet pardon, nem lehet elnézés és nem lehet semmilyen mentegetőzés
-szögezte le Fülöp Attila. Az Ágota Alapítvány (Állami Gondoskodásban Élő és Veszélyeztetett Fiatalok Támogatásáért Alapítvány) és a Szeged-Csanádi Egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató Országos Egyházi Módszertani Intézményrendszere által rendezett országos gyermekvédelmi szabadegyetemen az államtitkár felidézte:
az elmúlt egy évben egy hibás kegyelmi döntés után hadjárat indult a gyermekvédelmi rendszer, az ott végzett munka lejáratására, hogy elhitessék, a pedofília a gyermekvédelemben általános, és hogy csak rossz döntésekre képesek azok, akik évek, évtizedek óta szolgálják ezt az ügyet.
Az államtitkár elmondta: a közel egy éve bevezetett életvitel-ellenőrzés számait megnézve kiderül, hogy a résztvevő 13 400 dolgozóból összesen 74 esetében állapítottak meg problémát, olykor súlyos problémát, de ez a dolgozók fél százaléka, így megállapítható, hogy a gyermekvédelemben dolgozók 99,5 százaléka esetében az elkötelezett munkavégzés vitathatatlan.
A rendszer valódi mércéje nemcsak a jogszabályokban mérhető, hanem abban, mi történik a fiatalokkal öt év múlva, amikor már nem szorulnak gondoskodásra, hanem a társadalom aktív tagjai, szereplői lesznek.
Ezért tartom fontosnak, hogy amit ma meghozunk jogszabályban, az holnap bizalomként térjen vissza, és amit ma elindítunk, az ne csak igazolható, hanem visszakereshető is legyen sorsokban, eredményekben, emberi történetekben
- hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus. A családotthonokban, illetve nevelőszülőknél felnőtt fiatalok számára esélyt teremtő Apponyi Franciska Jövőműhely Programról közölte: azért indították útjára, hogy megkönnyítsék a fiatalok munkába állását. Jelenleg nyolc cég együttműködésében már több mint 90 toborzási alkalmat megtartva 60 munkaszerződést kötöttek.
Fülöp Attila kitért arra is, hogy a Lépj! Gyermekvédelmi Otthonteremtési Program keretében a kormányzat ebben az évben összesen száz jól felszerelt bérelhető lakást fog biztosítani a gyermekvédelemben felnőtt fiatalok részére, az első harminc már pályázhatóvá is vált.
Hatala József, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke köszöntőjében felidézte: a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia abból a gondolatból indul ki, hogy a társadalmi tömegjelenségekkel szemben közösen kell fellépni. Ebben kiemelt hangsúlyt kap a gyermekek védelme, hogy a felnövekvő ifjúság ne váljon bűncselekmény áldozatává és ne váljon elkövetővé.
Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök arról beszélt, hogy a gyermekvédelemben dolgozók forintban megfogalmazhatatlan eszmei értékkel, megismételhetetlen személlyel, emberrel foglalkoznak, és nincs lehetőségük arra, hogy ezt a felbecsülhetetlen jelentőségű munkát, szolgálatot, védőburokban végezzék.
Főleg az utóbbi időben meglehetősen sok zavaró tényező, támadás is érte az ügyet, munkájukat, mindannyiukat.
Szükség van ezek kiküszöbölésére, megszüntetésére, de legalább olyan fontos, hogy egymással tapasztalatot cseréljenek, szakmai ismeretekben, közösségi élményekben egymást segítve, illetve erősítve gyarapodjanak és a konferencia elsősorban ezt szolgálja - fejtette ki a püspök.
Kothencz János, az ÁGOTA Közösség vezetője közölte, szervezetük csaknem harminc éve, 1996 óta végzi szolgálatát. Nemcsak gyermekeket táboroztatnak vagy élménypedagógiai programokat biztosítanak, sport- és kulturális rendezvényeket, kirándulásokat szerveznek, hanem több mint tízezer gyermeket támogatnak.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató munkatársai 13 megyében mintegy hatezer, családját nélkülözni kénytelen gyermeket és fiatalt gondoznak, nevelnek hosszú évek óta. Azok vagyunk, akikért kiállunk - idézte fel régi mottójukat, hiszen - mint mondta -
azoknak az életéért vállalnak egyfajta szolgálatot, akik nemcsak halmozottan hátrányosak, hanem nélkülözniük kell a legelemibb szükségletet, a szerető, vér szerinti szülőket.
A négynaposra bővült, május 13. és 16. között megvalósuló ÁGOTA Országos Gyermekvédelmi Szabadegyetem és Konferenciára az ország valamennyi vármegyéjéből előzetesen összesen több mint 2500 szakember regisztrált, naponta pedig mintegy ezer résztvevővel valósul meg.