Elindult a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen - jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden Budapesten.
Nacsa Lőrinc hangsúlyozta: a külhoni magyarok magyar nyelvű oktatásának támogatása a magyarság megmaradásának a biztosítéka, amely segíti magyar családok és gyermekek szülőföldön való boldogulását is.
Már lehet regisztrálni a programban nevelési, oktatási, tankönyv- és taneszköz-támogatásra, valamint hallgatói támogatásra. Az idei tanévben is a hozzájárulás összege bruttó 100 ezer forint gyermekenként vagy hallgatóként. Ez az összeg az adott tanévre egy alkalommal igényelhető. Erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, horvátországi és muravidéki óvodások, általános és középiskolások, valamint főiskolai és egyetemi hallgatók részesülhetnek a támogatásban, akik szülőföldjükön magyar nyelvű oktatásban, magyar nyelvű nevelésben vesznek részt. A programra a gyerekeket a szülők, míg a főiskolai és egyetemi hallgatókat saját maguk regisztrálhatják - fejtette ki az államtitkár.
A program üzenete, hogy a minőségi anyanyelvi oktatásnak a magyar megmaradás szempontjából nincs alternatívája
- fogalmazott a KDNP-s politikus. Hozzáfűzte, hisznek az erős közösségekben, a minőségi oktatásban és ezért tarják fontosnak, hogy a külhoni magyar gyermeket az oktatásukban, a magyarságukban és a közösségtudatkban támogassák. A külhoni magyar családok, az oktatásban résztvevő diákok az idei évben is számíthatnak Magyarország kormányára - hangoztatta Nacsa Lőrinc.
Emlékeztetett arra, hogy
a nemzetpolitikai államtitkárság 2010 óta kiemelten támogatja a magyar nyelvű oktatást a délutáni iskolákban, normál tanrendben működő magyar nyelvű bölcsődékben, óvodákban, általános és középiskolákban, valamint a felsőoktatásban.
Csáky Csongor, a programot lebonyolító Rákóczi Szövetség elnöke elmondta, a nemzetpolitika egyik legfontosabb programja nagy összefogással valósul meg. Az idei kérelmek is csak elektronikusan, a mipont.hu felületen igényelhetők egy hónapon keresztül. A digitalizációnak köszönhetően jelentősen egyszerűsödik a rendszer; a tavaly regisztráltaknak a támogatási kérelem benyújtása néhány perc alatt elvégezhető, nem kell feltölteni újra a dokumentumokat és adatokat.
Az új igénylők azok lesznek, akiknek gyermekük most lép be az oktatási hálózatba. A mipont.hu felületen a bejelentkezés után a főoldal alján oktatóvideók is elérhetőek, továbbá chatbot és a Rákóczi Szövetség ügyfélszolgálata is segíti a kérelmezőket. A digitális térbe való átállással sikerült a program résztvevőinek számát növelni: tavaly több mint 237 ezer kérelem érkezett, ebből több mint 227 ezer kérelem kapott pozitív elbíráslást - közölte Csáky Csongor.