Ukrajna felvétele számos területen károsan érintené a magyarokat – hangsúlyozta a KDNP frakcióvezetője szerdán, az országjárás hódmezővásárhelyi állomásán, ahol a Voks 2025 szavazáson való részvételre buzdított Czirbus Gábor makói alpolgármesterrel, a Fidesz vásárhelyi-makói választókerületi elnökével együtt.
Dr. Simicskó István – a Promenád tudósítása szerint - bevezetőjében kiemelte, sorsdöntő kérdésben kérik ki az emberek véleményét, és szeretnék, ha minél többen jeleznék, mit gondolnak Ukrajna EU-tagságáról. Egy olyan, jelenleg háborúban álló, óriási területtel rendelkező ország gyorsított felvétele van napirenden Brüsszelben, amelynek az unióhoz való csatlakozása a közösség jövőjét alapvetően befolyásolná – húzta alá a frakcióvezető.
Rámutatott: Ukrajna felvétele számos területen károsan érintené a magyarokat. Felvetődne a földalapú támogatások megmaradásának kérdése, amely a magyar gazdákat sújtaná, hiszen Ukrajna óriási termőföldterülettel rendelkezik. A csatlakozás biztonsági, közbiztonsági veszélyeket is hordoz, hiszen az országban rengeteg a fegyver és a lőszer, és azok könnyedén az Unió területére is eljutnának.
A szabad munkaerőáramlással a munkahelyek is veszélybe kerülnének, és megváltozna a munkaadói piac is – folytatta Dr. Simicskó István. Felidézte, hogy még az előző érából eredeztethetően van egy jogszabály, amely az ukrán nyugdíjakra és nyugdíjasokra vonatkozik és azt jelenti, ha ők szabadon utazhatnak és telepedhetnek le Európában, az még a 13. havi nyugdíj intézményét is veszélyeztetné.
Egyedülálló lehetőség a VOKS 2025 népszavazás, amelyet egyetlen más tagország sem biztosít állampolgárainak, sőt a legtöbb helyen a fejük fölött döntenek ilyen fajsúlyú kérdésekben
– emelte ki a kereszténydemokrata politikus. Közölte: egy országnak mindig is meg kellett felelnie uniós csatlakozásakor egy bizonyos követelmény rendszernek, az úgynevezett Koppenhágai-kritériumoknak. Ez többek között tartalmazza a demokratikus intézményrendszert, a kisebbségek védelmét, működő piacgazdaságot, az uniós jogszabályok átvételét és sok egyebet, amelyeknek jelen pillanatban nem tud megfelelni Ukrajna.
Hazánk már most hatalmas támogatást nyújt, elsősorban a háború elől menekülőknek, hiszen több mint hatvanezer ukrán él Magyarországon és több mint ötezer gyermek tanul hazánkban – mondta a frakcióvezető. Kijelentette,
az Unió vajmi keveset tett a háború elkerüléséért, most pedig semmit sem tesz a béke megteremtéséért.
Ami most az Európai Unióban és a Mafred Weber vezette Európai Néppártban zajlik, már politikájában és értékrendjében eltávolodott a korábbi nagyok, az alapítók, például Konrad Adenauer egykori német kancellár nyugat-európai, keresztény értékrendjétől – jegyezte meg Dr. Simicskó István.