A kereszténység a legüldözöttebb vallás a világon, százmilliók élnek meg mindennapos fenyegetést, a legtöbb keresztényt Nigériában gyilkolják meg. A Hungary Helps 2017 óta több mint 55 országban, 110 milló euró értékben nyújtott segítséget keresztény közösségeknek – erről beszélt az üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkár a Mandinernek. Azbej Tristan a mártír egyház hihetetlen erős tanúságtételeit látta humanitarius missziói során.
Tavaly 4476 embert gyilkoltak meg Jézus Krisztusba vetett hite miatt, csak Nigériában évente több hívőt ölnek meg, mint a világ többi részén együttvéve. Ide utazott április elején segítséget nyújtani a Hungary Helps magyar delegációja, amelynek tagjai komoly kockázatot vállaltak: Maidugurui-ig, a Boko Haram terrorszervezet szülővárosáig merészkedtek.
Azbej Tristan a Mandinernek elmondta: Nigériába eddig egymilliárd forintot is meghaladó összértékű támogatást juttatott el a Hungary Helps Program, Budapestről azonban lehetetlen megmondani azt, hogy Nigériának egy mindentől elzárt és terrorszervezetek által félig uralt területén mire van szükség.
Ráadásul a pénz nem minden, „küldetésünknek van egy értékelvű, szellemi, lelkületi erőssége, az, hogy összetartozást is kifejezünk, és a segítségnyújtásunk nem korlátozódik egy banki tranzakcióra. Mindkettő esetében nagyon fontos a helyszíni tapasztalat és helyszíni jelenlét.
Csak személyesen lehet azt az érzetet oldani, amit az üldözött keresztény közösségek szerte a világban éreznek, hogy amellett, hogy szenvednek, semmi figyelmet nem kapnak a nyugati világtól. Ezt csak úgy lehet lebontani, ha az ember odamegy hozzájuk”
– fejtette ki a kereszténydemokrata politikus. Kitért arra is, „Nigéria talán a legveszélyesebb helyszín, ahol támogatást nyújtunk. A Boko Haram és más terrorszervezetek rémuralmuk alatt tartják Észak-Nigéria jelentős részét, sőt már az ország középső részéből is naponta kapunk híreket, hogy szélsőséges pásztortörzsek keresztény földművelőkre támadnak. Az ott tartózkodásunk hetében hatvan embert öltek meg tudomásunk szerint” – közölte Azbej Tristan. Hozzátette: az üldözött keresztények azonban ilyen szélsőséges körülmények között sem tagadják meg hitüket.
A mártír egyháznak hihetetlen erős tanúságtételeit látjuk a modernkori mártírok között. Halálra kínzott emberek, akik nem adták fel a hitüket, nem tértek át.
Példaként említette, hogy amikor egy karácsonyi szentmisére a templomba motorokon gépfegyveres terroristák mentek be és vérengzést tartottak, a következő vasárnapon a szentmisére annyian mentek még a környező falvakból is, hogy be sem fértek a templomba. Tehát nem elrettentette őket a veszély, hanem még büszkébben vallották meg a hitüket.
Az államtitkár tapasztalata szerint a magukra hagyatottság csaknem akkora fájdalmat okoz a keresztényeknek, mint az üldöztetés. „Az az érzés, hogy egyedül vannak, a reménytelenség érzése. Van egy csalódás az üldözött keresztényekben, de amikor elmegyünk hozzájuk, kitörő örömöt és túláradó hálát mutatnak az irányunkba.”
Látják, ahogy a nyugati keresztény ember elkényelmesedik, a társadalmak föladják a kereszténységüket. És azt is pontosan látják, hogy még akár száz évvel ezelőtt is az európaiaknak Afrika a missziós területe volt, most viszont sokszor az európai templomokban afrikai papok szolgálnak, mert nincs hivatás. Tehát gyakorlatilag
Európa vált az ő missziós területükké. Sokszor találkoztam Közel-Keleten is, Afrikában is azzal a megindító jelenetsorral, amikor odamentünk mi, mint üldözött keresztényeket segítő program, és ehhez képest ők imádkoztak a mi hitünkért.