Apor Vilmosra emlékezünk halálának 80. évfordulóján

Nyolcvan éve, 1945. április 2-án szenvedett vértanúhalált Apor Vilmos győri püspök, akit II. János Pál pápa 1997. november 9-én iktatott a boldogok soraiba.

Apor

Apor Vilmos ősi katolikus székely főnemesi családból származott, 1892. február 29-én született Segesváron. 1895-ben Bécsbe költöztek, ahol apját, báró Apor Gábort a király személye körüli minisztérium államtitkárává nevezték ki.

Jezsuita gimnáziumban tanult előbb a Bécs közeli Kalksburgban (ma Bécs része), majd Kalocsán. 1909-ben kispapnak jelentkezett gróf Széchenyi Miklós győri püspöknél, aki az innsbrucki jezsuita teológiára küldte tanulni.

Az első világháború alatt, 1915. augusztus 24-én szentelték pappá, működését a nagyváradi egyházmegyében kezdte meg, majd Gyulára helyezték káplánnak. Prédikációi mély gondolati tartalmuk miatt vonzották az embereket.

1916-ban doktori szigorlatot tett. Egy év múlva találkozott a háború borzalmaival, amikor rövid ideig egy kórházvonat lelkésze volt. 1917 őszén a nagyváradi papnevelde prefektusa és dogmatikatanára lett, de közelebb állt szívéhez a lelkipásztori munka, ezért 1918 augusztusában ismét Gyulára került, immár plébánosként. Itt egyházközségi lapot indított, népmissziókat szervezett, a katolikus megújulás szolgálatában hitbuzgalmi és társadalmi egyesületeket hozott létre. 1937-ben a Szuverén Máltai Lovagrend tagja lett.

Az 1938-as Anschluss után gyulai német híveit óvni igyekezett a szélsőjobboldali propagandától. XII. Piusz pápa 1941. január 21-én győri püspökké nevezte ki, szentelésére Gyulán került sor, székét március 2-án foglalta el. Főpásztorként "a szegények püspöke" lett, de nemcsak a szegényeké, hanem minden bajba jutotté és üldözötté.

Hivatásáról így írt:

A lelkekért való munka, a lelkek iránti szeretet és lángolás, a vágy, hogy mindenkinek mindene legyen, teszi a papi életet széppé és minden áldozatra képessé... A szeretet erényét gyakoroljátok, Tisztelendő Testvéreim, a reátok bízott hívekkel szemben, nemcsak a jókkal, hanem a bűnösökkel szemben is. Legyetek megértők az emberi gyarlóságok iránt, a félrevezetett vagy tudatlanságuk miatt elpártolt lelkeknek pedig atyai szívetek tegye könnyűvé a visszatérést. Egyéniségetek szelídsége, életetek makulátlansága tegye vonzóvá és kívánatossá szent hitünket még a kívülállók számára is.

1943 augusztusában a katolikus szociális mozgalmak vezetői és a politikai élet képviselői Győrben jöttek össze, hogy megalakítsák a Katolikus Szociális Népmozgalmat, amelynek egyházi és lelki vezetését, a püspökkaron belüli pártfogását Apor Vilmos vállalta.

A püspök a vészkorszakban fellépett az üldözöttek érdekében, a gettók felállítása ellen a belügyminiszternél tiltakozott. Minden nála jelentkező üldözöttet oltalmába vett, szerzetesházakban, kórházban vagy a Püspökvárban (a mindenkori győri püspök lakóhelye) helyezte el őket, püspöktársait is egységes fellépésre próbálta rábírni.

A nyilas hatalomátvétel után egyre inkább persona non gratának számított, főként azután, hogy október 31-én a Dunántúl főpásztorainak egyikeként memorandumban kérte Szálasi Ferencet, ne vessék a harcok martalékául a Dunántúlt, szüntessék be az esztelen vérontást és pusztítást.

A nyilasok bosszúja nem késett, Mindszenty József veszprémi és Shvoy Lajos székesfehérvári püspököt letartóztatták, az Apor Vilmos ellen kiadott elfogatóparancsot csak a szovjet előrenyomulás miatt nem tudták végrehajtani. Amikor a front 1945 márciusában elérte Győrt, Apor Vilmos arra kérte a német hadvezetést, kíméljék meg a várost, de elutasító választ kapott.

Március 28-án a harcokban a Nagyboldogasszony-székesegyház találatot kapott, tornya kiégett, március 30-án, nagypénteken szovjet katonák a Püspökvár óvóhelyéről fiatal nőket akartak "munkára" vinni. A szovjet tiszttel tárgyaló Apor Vilmos azt ajánlotta, hogy helyettük férfiak és idős nők menjenek. Az egyre hevesebbé váló vita közben a szovjet katona előkapta fegyverét és előbb a mennyezetbe, majd a püspökre lőtt.

A sebesült főpapot a harcok közepette hordágyon vitték a több kilométerre lévő kórházba, ahol megműtötték. Húsvét vasárnap, április 1-jén hashártyagyulladás lépett fel nála, s másnapra virradóra meghalt. Ideiglenesen a győri karmelita templom kápolnájába temették. Végleges sírhelye 1948-ban készült el vörös márványból a székesegyház Héderváry-kápolnájában, de újratemetésére csak 1986-ban kerülhetett sor.

Boldoggá avatási eljárása 1946-ban indult, de 1949-ben fel kellett függeszteni és csak négy évtized után folytatódhatott. Szent II. János Pál pápa 1997. november 9-én avatta boldoggá a vatikáni Szent Péter téren, ünnepét május 23-án tartják, mert vértanúságának időpontja többször is a húsvéti időszakra eshetne.

2012-ben leplezték le szobrát, Lebó Ferenc alkotását a győri Püspökvár előtti téren. Szobra áll Budapest XII. kerületében és Gyulán is, a Zsámbéki Katolikus Tanítóképző Főiskola 2000-ben vette fel nevét, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola 2004 óta Vácon működik. 2022-ben Dér András írt színdarabot az életéről Mindenkinek mindene címmel, amelyet a Győri Nemzeti Színház mutatott be. 2023-ban a felújított győri székesegyház szembemiséző oltárt kapott, amelyben az újraszenteléskor elhelyezték ereklyéjét. Vértanúságának eredeti helyszínén emlékkiállítás látható.

A Barankovics Alapítvány így emlékezik meg róla:

Vértanúhalála is bizonyítja, hogy élete során, de különösen a második világháború borzalmai közepette minden döntésével a keresztényi szeretet és az emberiesség kiapadhatatlan forrásásából merített. Védelmezte az elesetteket, kiállt a kirekesztés és az elnyomás ellen, karitatív tetteinek köszönhetően több száz ember életét mentette meg. Rendkívül szerteágazó humanitárius tevékenységének máig ható erejét boldoggá avatása teljesíti ki.  

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!