62 ezren tesznek érettségi vizsgát a következő hetekben

Mintegy 62 ezren tesznek érettségi vizsgát az elkövetkezendő hetekben, köztük 28 ezer végzős diák, akik az érettségi bizonyítványt is meg fogják kapni - közölte a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár csütörtökön az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorában.

Varga-Bajusz Veronika

 

Varga-Bajusz Veronika elmondta, a vizsgák jövő hétfőn kezdődnek, az azt követő két hét pedig az írásbeli érettségikről szól majd. Június elején az emelt szintű, míg június 16-ától a középszintű szóbeli érettségi vizsgákon mérik fel a tanulók tudását.

Az államtitkár beszélt a szakképzésről is, rámutatott: gyakorlatorientáltabb lett, sokan tanulnak duális képzésben, amelynél a vállalatoknál szerezhetnek tapasztalatot, gyakorlatot a diákok, akik számára a 160 ezer forintos munkabér is elérhető.

A technikumokat és a felsőoktatást összekötő folyamat is elindult az úgynevezett okleveles technikusi képzéssel. Ebben az oktatási formában a technikumi tanterv egyeztetve van a felsőoktatási intézménnyel, ahová felvételt nyerve kreditként értékesülhet a diákok szakképzésben szerzett tudása - fűzte hozzá.

2022 óta 57 százalékkal nőtt a szakképzésből felsőoktatásba jelentkezők száma, a műszaki és informatikai képzések esetében pedig gyakorlatilag a felsőoktatás előszobájává vált a szakképzés. A kormány célja az, hogy a diákoknak ne kelljen választania a szakma és az egyetemi képzés között, hanem mindkettő ott legyen előttük lehetőségként – hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus.

A 18. Szakma Sztár Fesztiválról elmondta, január-február környékén mintegy 12 ezren kezdték meg a szakmai versenyeket, különféle előválogatók, középdöntők után az országos döntőbe csaknem kétszáz fiatal jutott be. A rendezvény céljai között van, hogy megmutassa, milyen jó szakmatanulási lehetőség van már a szakképzésben, és a fiatalok bizonyíthassák tudásukat. Azok számára, akik kijutnak az európai és világversenyekre, a Szakma Sztár jelenti az első nagy megmérettetést.

Varga-Bajusz Veronika csütörtökön a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában a megújított magyar szakképzéssel kapcsolatban felidézte, az átalakítást 2020-ban kezdte meg a kormány egy olyan rendszer felépítésének céljával, amely a fiataloknak a munkaerőpiacon szükséges készségeket és kompetenciákat adja át. Az általános iskola elvégzése után tízből hat diák a szakképzést választja továbbtanuláskor. Népszerűek a gazdasági képzések, de egyre keresettebbek a műszaki, informatikai kurzusok is, például a webfejlesztés vagy a robotika - tette hozzá.

A munkáshitelt már 21 ezernél is többen igényelték, és több mint 17 ezer 500-an már meg is kapták – közölte az államtitkár.
 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!